Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Gdzie ubezpieczyć dom i na co zwrócić uwagę?

gdzie-ubezpieczyc-dom-i-na-co-zwrocic-uwage
Gdzie ubezpieczyć dom i na co zwrócić uwagę?

Dobre ubezpieczenie domu to jedna z najważniejszych form ochrony nieruchomości – tuż obok zabezpieczeń antywłamaniowych. Nie sprawi co prawda, że sprzęty czy elementy instalacji przestaną ulegać awariom, a żywioły ominą nieruchomość szerokim łukiem, ale zdecydowanie obniży koszty ewentualnego remontu po wypadku/zdarzeniu losowym. Cena ubezpieczenia w stosunku do strat finansowych związanych z zalaniem sufitu, pęknięciem szyby prysznicowej, dewastacją elewacji i pożarem, jest znikoma. Choć zależy od wielu czynników, to zwykle wynosi kilkaset złotych rocznie. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie ubezpieczyć dom w 2022 roku, by zyskać najwyższą ochronę przy dobrej cenie!

Ubezpieczenie domu lub mieszkania – co powinno zawierać?

Polisy na dom i mieszkanie mogą znacznie różnić się zakresem ubezpieczenia, zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego i wybranego pakietu. W wersji podstawowej otrzymuje się zwykle ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych określonych w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), takich jak np. ogień, powódź, przepięcie czy oberwanie chmury.

Jednak dobre ubezpieczenie domu zapewni zdecydowanie szerszą ochronę. W zakres polisy, o której można powiedzieć, że zapewnia pełne bezpieczeństwo finansowe nieruchomości, powinny wchodzić:

  • Ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych All risk – czyli od wszystkich ryzyk poza wyłączeniami określonymi w OWU.
  • Ubezpieczenie ruchomości domowych – czyli nie tylko murów i stałych elementów, takich jak instalacja elektryczna lub wodno-kanalizacyjna, ale też mebli czy sprzętów wolnostojących.
  • Ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem, rabunku oraz dewastacji – polisa pokrywa szkody związane z kradzieżą mienia, a także jego uszkodzeniem podczas włamania, próby włamania lub dewastacji.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – w tym przypadku ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone przez domowników ubezpieczonego domu osobom trzecim.
  • Ubezpieczenie Assistance – obejmuje pomoc doraźną w zakresie napraw określonych w OWU, np. organizację hydraulika.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

Zastanawiając się, gdzie najlepiej ubezpieczyć dom w 2022 roku, trzeba wziąć pod uwagę dwie kwestie: zakres ubezpieczenia w zestawieniu z wysokością składki rocznej. Skupianie się wyłącznie na cenie polisy może skutkować sytuacją, w której ubezpieczenie nie obejmie niektórych zdarzeń, takich jak np. dewastacja drzwi czy elewacji lub zalanie mieszkania sąsiadów z dołu w wyniku pękniętego wężyka od pralki. Warto też dokładnie wczytać się w OWU, nim podejmie się decyzję o wybraniu konkretnej oferty, to właśnie w tym dokumencie znajdziesz bowiem wszystkie informacje nt. zakresu ubezpieczenia bądź wyłączeń odpowiedzialności.
 
Godna uwagi jest propozycja ubezpieczenia domu i mieszkania oferowana za pośrednictwem PKO BP – PKO Dom. Zyskujesz do wyboru kilka pakietów, dzięki czemu możesz zamówić dokładnie taki zakres ochrony, jaki najbardziej pasuje do Twoich potrzeb. Co więcej, na stronie internetowej PKO BP możesz pobrać OWU i inne istotne dokumenty jeszcze zanim zdecydujesz się na kontakt z przedstawicielem. A celem kupienia polisy nie musisz nawet udawać się do placówki PKO BP; wystarczy skorzystanie z serwisu iPKO lub aplikacji IKO albo infolinii.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Kupienie polisy na dom lub mieszkanie nie wymaga skompletowania wielu dokumentów. Formalności są ograniczone do absolutnego minimum i wiążą się w zasadzie z uzupełnieniem wniosku o ubezpieczenie na stronie internetowej lub przejścia wywiadu z agentem. W obu przypadkach wskazuje się informacje, na których podstawie możliwe jest wyliczenie wysokości składki czy sumy ubezpieczenia. To np. rok budowy i ostatniego remontu, metraż, wartość mienia, liczba domowników czy skatalogowanie sprzętów oraz innych przedmiotów wartościowych.

Cały proces ubezpieczenia domu i mieszkania trwa zatem zaledwie kilka minut w przypadku kupna polisy przez internet lub kilkanaście podczas wizyty u agenta. W tym drugim przypadku pamiętaj, by zabrać ze sobą dokument tożsamości. 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciahale i magazyny na wynajemlokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Wągrowieckidomy na sprzedaż powiat Łomżyńskimieszkania na wynajem gmina Ozimekmieszkania na sprzedaż gmina Krzyżanowicemieszkania na wynajem w Obarzanków-Strugachdomy na sprzedaż w Buślarachdomy na wynajem w Nowym Luboszu

Deweloperzy

);