Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Europejski rynek mieszkaniowy nie słabnie. Podaż wciąż jest niewystarczająca

europejski-rynek-mieszkaniowy-nie-slabnie-podaz-wciaz-jest-niewystarczajaca
Europejski rynek mieszkaniowy nie słabnie. Podaż wciąż jest niewystarczająca

Rynek mieszkaniowy wbrew obawom związanym z niepewnością geopolityczną oraz sytuacją gospodarczą nie słabnie, a wzmożony popyt wciąż się utrzymuje, co zachęca inwestorów do podejmowania kolejnych wyzwań. Rok 2021 przyniósł wzrost wolumenu inwestycji mieszkaniowych w Europie na poziomie 89 proc.

Jak możemy przeczytać w raporcie przygotowanym przez firmę Colliers, wolumen inwestycji mieszkaniowych w Europie po raz pierwszy osiągnął rekordowy wynik, przekraczając granicę 30 proc. wszystkich inwestycji w nieruchomości. To efekt stosunku popytu do podaży – ten pierwszy wciąż nie słabnie, podczas gdy podaż nadal jest niewystarczająca, by zaspokoić potrzeby rynkowe. Oprócz rosnącej liczby gospodarstw domowych na obszarach miejskich, sytuacja gospodarcza skłania do inwestowana kapitału w nieruchomości, będące uważanymi za jedną z najbezpieczniejszych lokat.
 
W dobie przedłużającej się niestabilności gospodarczej sektor mieszkaniowy jest atrakcyjny dla kapitału poszukującego inwestycji bezpiecznych, odpornych na cykle ekonomiczne, z wieloma możliwościami wejścia na rynek. Ze względu na ograniczoną dostępność istniejących zasobów na rynku mieszkaniowym, na popularności zyskuje np. budownictwo na wynajem (BtR – Build to Rent), a także inwestycje w mieszkania socjalne i przystępne cenowo (tzw. „affordablehousing) – zauważył Luke Dawson, Dyrektor ds. Transgranicznych Rynków Kapitałowych w regionie EMEA w Colliers.
 

Lokalne rynki cieszą się zainteresowaniem inwestorów

Co ciekawe, inwestorzy coraz częściej kierują swoją uwagę na lokalne rynki nieruchomości. Wśród inwestorskich zainteresow trendami w sektorze mieszkaniowym warto wyróżnić też prywatne akademiki typu PBSA (purpose buits student accomodation). Jak wskazują eksperci Colliers, to rozwiązanie jest szczególnie popularne w miastach będących ośrodkami uniwersyteckimi.
 
Coraz więcej inwestorów koncentruje swoją aktywność na obszarach niszowych, związanych z określonymi czynnikami demograficznymi, czyli np. ofercie mieszkaniowej skierowanej do studentów. Sektor student housing cieszy się dużym zainteresowaniem na rynkach takich, jak Włochy, Hiszpania czy Europa Środkowo-Wschodnia – podkreślił Damian Harrington, Dyrektor Działu Badań Rynków Kapitałowych Colliers oraz Dyrektor Działu Badań w regionie EMEA.
 

Rośnie popularność mieszkań na wynajem

Jak wynika z danych zaprezentowanych przez Colliers, w Polsce mamy do czynienia z rosnącym zainteresowaniem sektorem najmu instytucjonalnego. Zainteresowanie mieszkaniami na wynajem ma w najbliższym czasie utrzymać się, gdyż zakup własnego lokum nie będzie już tak prosty. To efekt rosnących stóp procentowych i inflacji, a także drożejących nieruchomości, co wynika ze wzrostu kosztów budowy, w tym kosztów materiałów budowlanych.
 
Jak czytamy w podsumowaniu, podaż inwestycji typu BtR obejmuje obecnie 7,5 tys. mieszkań, jednak w trakcie budowy jest ich już kolejnych 23 tys. Jak podkreśliła DorotaWysokińska-Kuzdra, Dyrektor Działu Corporate Finance i Living Services na region Europy Środkowo-Wschodniej w Colliers, w 2021 r. 75 proc. tego typu inwestycji stanowiły transakcje typu „forward purchase” i joint venture. Inwestycje w sektorze mieszkaniowym były też jednymi z największych w kraju i w całym regionie CEE.
 
Koronnym przykładem jest nabycie przez joint venture Cornerstone Partners & Crestyl Budimex Nieruchomości za 1,51 mld zł. W ramach tej transakcji, Heimstaden Bostad zobowiązał się do nabycia 2,5 tys. mieszkań na wynajem w ciągu najbliższych 5 lat. Do największych transakcji 2021 r. należy również przejęcie Archicom przez Echo Investment, a także zakup spółki Robyg przez Tag Immobilien – jednego z kluczowych graczy na rynku PRS. To zwiastun dynamicznego rozwoju rynku, który nastąpi w najbliższych latach – podsumowała Dorota Wysokińska-Kuzdra, Dyrektor Działu Corporate Finance i Living Services na region Europy Środkowo-Wschodniej w Colliers.
 

Polski sektor nieruchomości a rynki europejskie

Wśród najszybciej rozwijających się rynków europejskich są te, na których zaobserwować można jednocześnie znaczny udział inwestycji mieszkaniowych. Pod tym względem na prowadzeniu jest Berlin, który zawdzięcza to przede wszystkim transakcji przejęcia Deutsche Wohnen przez Vonovię. Tuż za nim jest dynamicznie rozwijająca się Barcelona, Madryt, Manchester, Dublin, a także miasta skandynawskie, jak Sztokholm, Helsinki, Malmo, Göteborg czy Kopenhaga.
 

Jak czytamy u Colliers, w Irlandii mamy rekordowy niedobór podaży mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem. We Włoszech zainteresowanie inwestorów skupia się głównie na miastach uniwersyteckich oraz na ośrodkach o dużym poziomie zatrudnienia, zamieszkiwanych przez dużą populację młodych specjalistów. We Francji z kolei inwestorzy zmagają się z niską podażą, co ogranicza ich aktywność. Z kolei Wielka Brytania notuje wzrost pod względem oddawanych do użytkowania lokali typu BtR. Wartość inwestycji na tamtejszym rynku wzrosła o 33-proc. i osiągnęła rekordowy poziom 5,6 mld euro. 

Źródło: KRN.pl | 2022-05-04

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na sprzedażkamienice do kupieniakamienice na zamianęmieszkania na wynajem powiat Lęborskimieszkania na sprzedaż powiat Toruńskimieszkania na sprzedaż gmina Ceranówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Kamień Pomorskimieszkania na wynajem w Transborzemieszkania na sprzedaż w Budach Wolskichdomy na wynajem w Bronowo Kmiece

Deweloperzy

);