Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

„Dom w Tatrach” najlepszym budynkiem jednorodzinnym w Polsce

„Dom w Tatrach” najlepszym budynkiem jednorodzinnym w Polsce
J. Karpiel Bułecka junior, M. Steindel, Dom w Tatrach, fot. T. Gilarski

Podczas tegorocznego rozdania tzw. Oskarów branży nieruchomości uznanie międzynarodowego jury zyskał projekt z rodzimej pracowni architektonicznej.

Jan Karpiel Bułecka junior i Marcin Steindel, współwłaściciele biura Karpiel Steindel Architektura za „Dom w Tatrach” otrzymali nagrodę European Property Awards 2017-2018. O nagrodzonym projekcie z jego autorami rozmawiała Magdalena Hojniak.

Magdalena Hojniak: Jak powstał pomysł na projekt „Dom w Tatrach”? Co było jego inspiracją i jakie założenia mu towarzyszyły?

Wyzwaniem projektowym „Domu w Tatrach” było pogodzenie oczekiwań inwestora, który myślał o nowoczesnym budynku letniskowym przeznaczonym do tymczasowego użytkowania, z rygorystycznymi założeniami MPZP, określającymi sposób nawiązania do tradycyjnej drewnianej architektury wsi podhalańskich. Dom powstał w otoczeniu regionalnej zabudowy, z której część pamięta jeszcze czasy Stanisława Witkiewicza, twórcy tzw. stylu zakopiańskiego w architekturze. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku stoi regionalna kapliczka, więc kontekst miał tutaj zasadnicze znaczenie dla charakteru architektury budynku. Głównym założeniem podczas jego realizacji było odtworzenie tradycji zabudowy wsi podhalańskiej.

M.H.: A jak sama lokalizacja budynku wpłynęła na projekt, bo jak wiemy powstał on w bardzo malowniczym miejscu?

Główną ideą projektu było opracowanie budynku z wykorzystaniem największego waloru działki – widoku na panoramę Tatr. W ten sposób powstał zamysł całkowicie przeszklonej ściany. Do jej zrealizowania wykorzystano największe dostępne tafle szklane, projektując elementy konstrukcyjne okien tak, aby po rozsunięciu zanikały z pola widzenia. Otwarcie wnętrza na południową stronę uzyskano właśnie poprzez umożliwienie swobodnego rozsuwania szklanych płaszczyzn. Ich skrzydła zamontowano na specjalnych szynach, zlicowanych z poziomem podłóg. Sposób, w jaki chowana jest jedna z tafli między ścianę zewnętrzną a pokrycie elewacyjne, potęguje efekt. Oczywiście nie było to takie proste, ponieważ wąska działka narzucała wąski trakt budynku, dlatego staraliśmy się to złagodzić za sprawą tarasu i rozsuwanych ścian, które otwierają dom na otoczenie. Przestrzeń dla lokalizacji wszystkich funkcji dających komfort użytkowania udało się natomiast wygospodarować poprzez wykorzystanie części zanurzonego w skarpie przyziemia oraz funkcjonalną adaptację poddasza. Dzięki temu wszystko wpisuje się w myśl założeń wprowadzonych przeszło sto lat temu przez Stanisława Witkiewicza.

 

 

 Widok na Tatry z Domu w Tatrach, fot. D. Rumiancew 

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: KRN.pl | 2017-11-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Nemo ⋅ 18-11-2017 | 13:49

Budynek , który zmieni podejście do tradycyjnej / już odchodzącej ? / architektury Podhala . Tylko , czy zmieni mentalność naszego , napuszonego " patriotycznie " urzędnika ??? .

Pokaż wszystkie komentarze (1)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Osiedle Klonowe 14
Villa sento
Oaza Bronowice

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 
Super oferta: / poprzednia następna