Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dlaczego kominek elektryczny nigdy nie zastąpi tradycyjnego?

Podstawową różnicą między wkładami kominkowymi a kominkami elektrycznymi są możliwości grzewcze
Podstawową różnicą między wkładami kominkowymi a kominkami elektrycznymi są możliwości grzewcze

Współczesna branża kominkowa jest bardzo zróżnicowana. Na przestrzeni lat przeszła swoistą transformację i obecnie zadziwia różnorodnością. Po pierwsze, znane od wielu dekad kominki otwarte powoli wychodzą z użycia. Są niepraktyczne oraz drogie w utrzymaniu.

Zastąpiły je bardziej funkcjonalne alternatywy w postaci wkładów kominkowych oraz kominków wolnostojących (np. marki Defro Home). Na rynku pojawiły się też inne opcje. Mowa tu o biokominkach i kominkach elektrycznych. Czy cieszą się one dużym zainteresowaniem? Z pewnością takie rozwiązania mogą odpowiadać potrzebom wielu klientów, jednak pozycja tradycyjnych wkładów kominkowych jest na tę chwilę niezagrożona. Kominki zasilane drewnem posiadają szereg zalet. Niestety, ich elektryczne odpowiedniki , ze względu na swoją specyfikę i budowę nie są w stanie przynieść tylu korzyści użytkownikom. Ograniczenia eksploatacyjne kominków elektrycznych są znaczne. W większości przypadków pełnią one tylko funkcję dekoracyjną. Wkłady kominkowe są przeciwieństwem tego i oferują szeroką gamę zastosowań. Kominki opalane drewnem i kominki elektryczne to dwa zupełnie inne urządzenia. Mimo to, że warianty elektryczne są często kreowane na ciekawą alternatywę dla tradycyjnych, to można być pewnym, że nigdy w pełni ich nie zastąpią. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy podstawowe kwestie różniące oba rozwiązania.

 

Możliwości grzewcze

Podstawową różnicą między wkładami kominkowymi a kominkami elektrycznymi są możliwości grzewcze. Kominki zasilane drewnem mogą być wyposażone w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza. W taki sposób otrzymujemy źródło ciepła, które doskonale sprawdzi się jako wsparcie dla systemu grzewczego.

Kominek z płaszczem wodnym to system zintegrowany z instalacją grzewczą budynku. Woda jest ogrzewana w płaszczu okalającym palenisko. Następnie jest transportowana do grzejników lub podłogówki. Sprawdza się to głównie w okresach przejściowych (wiosna, jesień). Takie rozwiązanie eliminuje konieczność uruchamiania głównego źródła ciepła. W ten sposób generujemy oszczędności. Dlaczego? Koszt wytworzą 1 kWh energii cieplnej za pomocą kominka to około 0,1 zł. Jest to najniższa wartość na rynku. Z tego wynika, każdy moment kiedy wytwarzamy energię za pomocą kominka, generuje oszczędności.

System dystrybucji gorącego powietrza jest nieco innym rozwiązaniem. Jest on oparty o system kanałów rozprowadzonych po całym budynku. Powietrze ogrzane w kominku jest nimi dystrybuowane do poszczególnych pomieszczeń. Może się to odbywać grawitacyjnie lub przy pomocy wentylatorów. W pomieszczeniach montowane są anemostaty nawiewne, przez które wywiewane jest powietrze. System dystrybucji gorącego powietrza spełnia podobną funkcję do kominka z płaszczem wodnym, z tą różnicą, że nie może uczestniczyć w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

 

Niepowtarzalny klimat

Kolejną różnicą między kominkiem elektrycznym a tradycyjnym jest możliwość stworzenia wyjątkowego klimatu w długie zimowe wieczory. Urządzenie elektrycznie nigdy nie zastąpi efektów wizualnych, które towarzyszą procesowi spalania. Przyjemne ciepło emanujące z wkładu kominkowego (największy wybór nowoczesnych kominków Defro Home) i dźwięk trzaskającego drewna to z pewnością aspekty, które należą do największych zalet wkładów kominkowych. 

Źródło: KRN.pl | 2021-02-01

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (7)

Anita ⋅ 30-01-2022 | 11:52

Rodzice mają gazowy i szczerze to doskonale zastapił tradycyjny - rodzice są już w takim wieku, ze chodzenie po drewno i dokładania zaczyna sprawiać im trudność, a gazowy bezobsługowy jest praktycznie. Sami mają właśnie wkład wspomnianego Defro i wizualnie drewna ceramiczne wyglądają bardzo realistycznie.

szymon L ⋅ 16-01-2022 | 16:49

ja mam przekrój kominków i gazowe i tradycyjne i wszystkie spełniają swoją rolę tylko gaz jest mniej brudzący niż drewno ale tak dokładnie co kto lubi :) oba rodzaje od polskiego producenta z centralnej polski nie piszę marki aby nie narażać się na Banna:)

Przemek ⋅ 16-01-2022 | 12:22

ważna jest tez kasa za wkład i defro nie jest w cale takie tanie ale cena za dobry produkt to cena za dobry produkt defro czy na drewno czy na gaz to zawsze defro - marka z historią i marka któ®a dba o klienta

Zosia ⋅ 12-01-2022 | 11:21

Ważne, żeby asortyment był zróżnicowany - bo każdy ma inne kryteria wyboru. Brawo Defro!

Bożena ⋅ 11-01-2022 | 20:13

Dla mnie kominek gazowy to super rozwiązanie - po 1. jako drugie żródło ciepła w domu - głównie w okresach przejściowych jesień i wiosna, po 2. bezobsługowość gazówki bije na głowę kominki tradycyjne. Obecnie producenci - jak chociaż wywołane poniżej w komentarzach Defro produkują tak realistyczne ceramiczne wkłady imitujące drewno, że trudno rozróżnić czy to gazowy czy tradycyjny.

Andrzej ⋅ 29-12-2021 | 14:57

użytkuję kominek na drewno od Defro i pomimo sprzątania jestem bardzo zadowolony. ale co kto lubi

januszsob73 ⋅ 17-12-2021 | 15:33

mam kominek gazowy od defro i jestem bardzo zadowolony! polecam!

Pokaż wszystkie komentarze (7)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedażdomy na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat M. Chełmdomy na sprzedaż powiat M. Grudziądzmieszkania na sprzedaż gmina Chodzieżlokale użytkowe na wynajem gmina Sierakowicedomy na wynajem w Niezgodziedomy na wynajem w Rekowiedomy na sprzedaż w Linowcu

Deweloperzy

);