Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czy jakość życia satysfakcjonuje Polaków?

Czy jakość życia satysfakcjonuje Polaków?

Choć jakość życia Polaków z roku na rok się poprawia, nie we wszystkich rejonach Polski mieszkańcy są zadowoleni. Gdzie o radość najtrudniej?

Jak pokazują badania GUS dotyczące „Regionalnego zróżnicowania jakości życia w 2018 r.”, o zadowolenie z życia najłatwiej na wsi i w małych miasteczkach. Im większe miasto, tym mieszkańcy surowiej oceniają warunki, w jakich żyją. Poziom ogólnej satysfakcji wzrósł od 2015 r. o 5 p. proc. i obecnie wynosi 83 proc. Najmniej zadowolonych z miejsca zamieszkania osób jest w województwach lubelskim, łódzkim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Pozytywne oceny najczęściej padały w Wielkopolsce, na całym Pomorzu, a także w Małopolsce. Wraz ze wzrostem zadowolenia ze swoich warunków życia poprawie uległo ogólne nastawienie do życia.

 

Łódzkie dochody cieszą mniej

Nadal na wysokim poziomie utrzymuje się wskaźnik ubóstwa dochodowego, wynoszący w 2018 r. 13 proc. W najgorszej sytuacji znajdują się gospodarstwa domowe zlokalizowane na obszarach województwa lubelskiego. Podobną zależność zaobserwowano na Podkarpaciu oraz w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim, gdzie wskaźnik znacznie przekroczył średnią krajową i osiągnął przedział 18-19 proc. Na przeciwległym biegunie znalazło się m.in. Mazowsze, gdzie poziom ubóstwa dochodowego wynosi 9 proc. W przedziale od 10 do 11 proc. mieszczą się województwa śląskie i dolnośląskie, lubuskie czy Wielkopolska i Pomorze. Jak w tym względzie swoją sytuację oceniają osoby zamieszkujące te tereny? Z danych GUS wynika, że sytuacja finansowa zadowala jedynie 42 proc. Polaków (dla porównania, w 2015 r. ich liczba była o 5 p. proc. niższa). Ich najliczniejsze grono stanowią mieszkańcy Śląska – 46-48 proc., a także Pomorza – 47 proc. Odmiennie postrzegają swoje finanse mieszkańcy województwa łódzkiego, gdzie poziom pozytywnego nastawienia do tego aspektu wynosi tylko 33 proc. Niewiele większą liczbę odnotowano dla województw podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego.

 

Najlepsze warunki na Dolnym Śląsku

Sytuacja finansowa determinuje warunki życia. Jako dobre można je było ocenić w przypadku 27 proc. gospodarstw domowych. Ubóstwo w zakresie warunków życia wynosiło w 2018 r. 4-6 proc. Zjawisko w największej mierze można było zaobserwować w województwie łódzkim i lubuskim, gdzie wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 7 proc. Poniżej średniej znalazły się Dolny Śląsk wraz z Wielkopolską – tam trudnych warunków życia doświadcza zaledwie 2-3 proc. gospodarstw. Pomimo niskiego wskaźnika oceny warunków życia, zadowolenie w tym aspekcie deklaruje 63 proc. osób, czyli o 6 proc. więcej niż 3 lata temu. Podobnie jak w przypadku pozostałych kwestii i tutaj najmniej pozytywnie oceniających osób było w województwach łódzkim i lubelskim, a najwięcej w dolnośląskim, pomorskim i podlaskim.

 

Hałas i zanieczyszczenia przeszkadzają

O jakości życia, a tym samym zadowolenia z niego decyduje wiele czynników. Jednymi z nich są natężenie hałasu oraz czystość powietrza. Niechciane dźwięki generuje przede wszystkim ruch uliczny, pociągi i samoloty. Do tego dołącza jeszcze zgiełk emitowany przez różnego rodzaju zakłady, a nawet sklepy lub szkoły. Hałas jako problem jest postrzegany przez 15 proc. gospodarstw na Śląsku. Podobnie, bo dla 12 proc., stanowi to uciążliwość na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Komfortem akustycznym cieszą się z kolei mieszkańcy województw podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego oraz świętokrzyskiego, gdzie hałas przeszkadza 5-6 proc. gospodarstw.

Jednym z istotniejszych zagrożeń w odczuciu Polaków jest zła jakość powietrza. Im większe miasto, tym częściej wskazywano na ten czynnik. Szczególnie dotkliwy jest on w okresie zimowym, a zanieczyszczenie najbardziej odczuwają mieszkańcy Śląska, Małopolski i Opolszczyzny – wskazuje na to 35-20 proc. badanych. Z badania GUS wynika, że zanieczyszczone powietrze stanowi problem jedynie dla 5 proc. w województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim.

 

Zieleń poprawia jakość życia

Istotną kwestią wpływającą na komfort życia jest dostępność terenów zielonych. Zadowolenie z tego aspektu w zdecydowanej większości wyrażają mieszkańcy wsi i niewielkich miasteczek – poniżej 20 tys. mieszkańców. Co ciekawe, aż 75 proc. osób mieszkających w miastach pozytywnie ocenia otaczającą ich przyrodę. Wskaźnik ten jest o 10 proc. wyższy wśród zamieszkujących wsie. Zadowolenie z terenów zielonych deklaruje 87 proc. mieszkańców Podkarpacia. Niewiele mniej – 85 proc. odnotowano w województwach lubuskim i warmińsko-mazurskim. Powody do radości z obcowania z naturą najtrudniej znaleźć mieszkańcom Opolszczyzny Śląska i województwa łódzkiego – pozytywnie oceny wahają się tutaj w granicach 71-74 proc.

 

Najbezpieczniej na wsi

Na wsiach nie tylko zadowolenie z terenów zielonych jest większe – mieszkańcy tego typu terenów czują się bezpiecznie w swoim miejscem zamieszkania. Podczas gdy osoby mieszkające w rejonach wiejskich aż w 94 proc. zadeklarowały wysokie poczucie bezpieczeństwa, w miastach podobne odczucia miało 86 proc. badanych. Przyglądając się sytuacji według zróżnicowania regionalnego, można dostrzec, że największy problem w tym aspekcie mają mieszkańcy województw łódzkiego, świętokrzyskiego oraz śląskiego. Najwyższe oceny, wynoszące 92 proc. pojawiły się w Małopolsce, na Mazowszu, Pomorzu i w Wielkopolsce. W czołówce znalazło się jednak województwo podlaskie – 94 proc.

 

Grunt to dobre relacje

Z poczucia bezpieczeństwa wynika również poziom zaufania do sąsiadów i nieznajomych. Nieznajomi na największe zaufanie (40-47 proc.) mogą liczyć wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego, na Pomorzu Zachodnim, Podlasiu oraz Opolszczyźnie. Najbardziej nieufni wobec nieznajomych są z kolei osoby zamieszkujące Śląsk, Dolny Śląsk oraz województwo łódzkie – poziom zaufania do nieznajomych wynosi tutaj jedynie 27-30 proc., czyli niewiele miej od średniej krajowej, wynoszącej 34 proc.

Badania pokazują, że dobre relacje międzysąsiedzkie panują w Małopolsce, Wielkopolsce, na Podkarpaciu i Opolszczyźnie, gdzie zaufaniem sąsiadów darzy 78-82 proc. mieszkańców. Na tle ogólnego poziomu zaufania do sąsiadów, wynoszącego 80 proc. najgorzej sytuacja przedstawia się w województwach łódzkim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i dolnośląskim.

W badaniu GUS ocenie poddano również poziom zaufania do lokalnych władz. Wynika z niej, że tylko 56 proc. Polaków ufa lokalnym rządzącym. W tym względzie również występuje zależność regionalna – im większe miasto, tym ufność spada. Na najniższym poziomie jest ona w metropolii łódzkiej, dolnośląskiej i na Podlasiu. Najwyższa zaś na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce.
 

Źródło: KRN.pl | 2019-02-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.6

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

dorota ⋅ 01-03-2019 | 12:21

Na pewno zalezy to od miesca. Ja mieszam w warszawie i tu zyje sie dobrze. zwlaszcza na zamknietym osiedlu a ja mieszkam na wilanowie na nowoczesnym osiedlu od robyg. zdaje sobie jednak sprawe ze nie kazdy ma taki komfort i moze mieszkac w tak dobrych warunkach.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemkamienice na zamianęmieszkania do kupieniamieszkania na wynajem powiat Rawskilokale użytkowe na wynajem powiat Szczecineckidomy na wynajem gmina Długosiodłodomy na wynajem gmina Przodkowomieszkania na sprzedaż w Muniaczkowicachdomy na sprzedaż w Nowej Wsidomy na sprzedaż w Niedziałki-Nowopole

Deweloperzy

);