Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Coliving w Polsce – nowy trend mieszkaniowy

Coliving adresowany jest głównie do młodych ludzi (20-35 lat) i do osób często zmieniających miejsce zamieszkania.
Coliving adresowany jest głównie do młodych ludzi (20-35 lat) i do osób często zmieniających miejsce zamieszkania.

Coliving to rozwiązanie na zabiegany styl życia, samotność oraz recesję. Idea ta obejmuje mieszkania, które znajdują się w centrach miast, zapewniając użytkownikom komfortowy odpoczynek, dobre skomunikowanie oraz możliwość poznania innych ludzi.

Trend ten dotarł również do naszego kraju. W Polsce coliving zyskuje przede wszystkim na popularności w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście i Krakowie. To alternatywa dla wynajmu małej kawalerki czy też pokoju.


Co to jest coliving?

Jednym z najnowszych trendów dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi mieszkającymi w mieście jest coliving. Jest to jedna z form wspólnego zamieszkiwania. Lokatorzy dzielą ze sobą przestrzeń, co stwarza możliwość do podzielenia się swoimi zainteresowaniami, wartościami oraz wspólnego spędzania czasu.

W colivingu lokatorzy mają własne sypialnie wraz z łazienkami. Z innymi dzielą natomiast przestrzenie wspólne, w tym m.in. salon, kuchnię, siłownię, pokoje tematyczne czy czytelnię. W pokoju mogą zyskać prywatność, natomiast w częściach współdzielonych okazję do rozmowy, wymiany doświadczeń i rozrywki z innymi lokatorami. Tym samym zyskują oni większą przestrzeń, dzieląc między sobą równomiernie koszty wynajmu.

Innymi słowy, coliving wykorzystuje ideę współdzielenia lokalu, która dopasowana jest do potrzeb najmłodszej generacji. Opiera się na możliwości zamieszkania wśród interesujących ludzi i pozostaje w zasięgu ich możliwości finansowych. To forma zamieszkiwania dla osób ceniących sobie otwartość, tworzenie społeczności, współpracę oraz ekonomię wynikającą ze współdzielenia.

Coliving nie powinien być jednak porównywany do akademika. Akademik jest budżetową formą zamieszkania, na którą decydują się najczęściej studenci niemający innych możliwości. Coliving natomiast ze względu na płynące z niego benefity wybierany jest świadomie. Jest to dość nowe zjawisko. Najlepiej rozpowszechnione jest w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej. Można spotkać się z twierdzeniem, że ta forma zamieszkiwania stała się odpowiedzią na epidemię samotności oraz sposobem na zapewnienie sobie elastyczności.

Coliving ma swe korzenie w ekonomii współdzielenia. Użytkownicy coraz chętniej nie kupują, lecz wypożyczają, dzielą się i wymieniają. Na takiej właśnie zasadzie działają m.in. BlaBlaCar, Airbnb czy Uber. Zadaniem tego typu udogodnień jest ułatwianie codziennego życia.


Coliving a wynajem

Wydaje się, że coliving tylko w niewielkim stopniu różni się od wspólnie wynajmowanego mieszkania czy pokoju w akademiku. W rzeczywistości jednak ta forma zamieszkiwania ma do zaoferowania zdecydowanie więcej korzyści w postaci różnorodnych udogodnień.

W Polsce najem nadal pozostaje na stosunkowo niewielkim poziomie, jednak w latach 2009-2014 zaobserwowany został wzrost najemców o 95 proc. Ograniczenia w dostępie do kredytów hipotecznych, zmiany społeczne, wzrost liczby gospodarstw jednoosobowych, napływ imigrantów zarobkowych oraz zmiany w mentalności ludzi sprawiają, że coliving może przyjąć się jednak lepiej niż tradycyjny wynajem.

 

Coliving jako model mieszkaniowy adresowany do młodego pokolenia?

Komisja Europejska szacuje, że ok. 55 proc. ludności świata żyje obecnie w miastach. Do 2050 roku odsetek ten ma się zwiększyć nawet do 68 proc. Urbanizacja stawia przed społeczeństwem mnóstwo wyzwań, w tym także kurczącą się przestrzeń do życia. Odpowiedzią może być coliving, który pozwoli zapewnić elastyczne i komfortowe warunki mieszkaniowe.

Młodzi Polacy wchodzący na rynek mieszkaniowy napotykają wiele przeszkód, w tym m.in. ograniczona dostępność do kredytów mieszkaniowych czy częste zmiany miejsca pracy lub zamieszkania. Rządowe programy mieszkaniowe również nie obejmują wszystkich użytkowników, konieczne jest spełnienie wielu warunków, aby stać się ich beneficjentem. Coliving adresowany jest przede wszystkim do młodych ludzi w wieku 20-35 lat, a także osób często zmieniających swoje miejsce zamieszkania. Forma ta jest także atrakcyjna dla amatorów slow travel z kraju oraz zza granicy. Wbrew pozorom idea colivingu może również odpowiedzieć na potrzeby seniorów, którzy nie chcą mieszkać samotnie i poszukują rozwiązań dających im możliwość obcowania z innymi ludźmi.

 

Coliving w Polsce

W naszym kraju coliving dopiero raczkuje. Pojawiają się pierwsze firmy, które zajmują się rozpowszechnianiem tej formy zamieszkiwania. Ta komfortowa alternatywa dla tradycyjnego wynajmu staje się dostępna m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie oraz Trójmieście. Kwestią czasu jest rozwój oferty colivingowej w naszym kraju. To dobra wiadomość dla osób zainteresowanych tego typu rozwiązaniem. Wzrost liczby ofert wpłynie na zwiększenie konkurencji na rynku, co może skutkować korzystnymi dla mieszkańców tendencjami cenowymi.


Coliving w czasach pandemii

Wiele osób wchodzących w dorosłe, samodzielne życie ma do wyboru jedno spośród najpopularniejszych rozwiązań: wynajem pokoju w mieszkaniu z innymi lokatorami, kawalerki lub zakup mieszkania z udziałem kredytu hipotecznego zaciągniętego na kilkadziesiąt lat. Okres pandemii sprawił, że dla niektórych użytkowników rozwiązania te stały się mniej realne.

Wbrew początkowym przewidywaniom odpływ imigrantów zarobkowych i studentów, a także ograniczenia dotyczące najmu krótkoterminowego nie doprowadziły do zmniejszenia opłat za wynajem. Osoby, które dotknęły negatywne skutki kwarantanny (utrata pracy, zmniejszenie dochodów itp.), zazwyczaj nie mogą więc liczyć na niższe ceny najmu.

Banki w ostatnim półroczu zaostrzyły kryteria dotyczące przyznawania kredytów mieszkaniowych. Jednocześnie według danych CBRE ceny mieszkań w miastach w 2020 roku wzrosły w porównaniu do 2019 roku. W Krakowie wzrost ten wyniósł 21 proc., we Wrocławiu 16 proc., w Trójmieście 14 proc, a w Warszawie 6 proc. Tym samym osoby, które w normalnych warunkach zdecydowałyby się na zakup mieszkania, często są zmuszone do zasilenia grona najemców.

Jak już zostało wspomniane, w Polsce coliving jest stosunkowo nową ideą. Zapowiadana przez ekonomistów recesja spowodowana pandemią koronawirusa z pewnością nie pomoże popularyzacji tej formy zamieszkiwania. Zauważalny jest trend ucieczki z centrów miast na tereny podmiejskie i wiejskie, gdzie ludzie mogą nadal wykonywać swoje obowiązki zdalnie.


Ile kosztuje coliving?

W zależności od miasta ceny za pokój w colivingu oscylują w granicach 700-1500 złotych. Są one uzależnione od kilku czynników, w tym m.in. od tego, czy pokój ma prywatną łazienkę, kuchnię oraz ile osób mieszka w mieszkaniu. Pokoje mogą być 1- lub 2-osobowe. Firmy zajmujące się colivingiem najczęściej oferują pomieszczenia o wielkości ok. 15 mkw. W większości z nich można trzymać zwierzęta. Idea ta ukierunkowana jest głównie na zapewnienie wysokiego standardu w przystępnej cenie.

Coliving w Polsce dopiero startuje, jednak można przypuszczać, że z czasem rozwiązanie to stanie się coraz popularniejsze i przyjmą je różne grupy najemców, szukających komfortowego miejsca do życia w ekonomicznym wydaniu.

Źródło: KRN.pl | 2020-08-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniadomy na wynajemlokale użytkowe na wynajemdomy na sprzedaż powiat Będzińskidomy na sprzedaż powiat Wrocławskidomy na sprzedaż gmina Stare Poledomy na wynajem gmina Dubeninkimieszkania na wynajem w Skarszewachdomy na wynajem w Michowiedomy na sprzedaż w Grabowcu

Deweloperzy

);