Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Najem krótkoterminowy a bon turystyczny

Emilia Rudzka | 2020-07-24

Najem krótkoterminowy a bon turystyczny
Na bonie turystycznym zyskają przede wszystkim osoby wynajmujące mieszkania w kurortach

Bon turystyczny ma w założeniu pomóc polskiej turystyce w złagodzeniu skutków pandemii koronawirusa. Okazuje się jednak, że może również wpłynąć na zmniejszenie szarej strefy na rynku najmu.

Polski Bon Turystyczny – czym jest i komu przysługuje?

Polski Bon Turystyczny w wysokości 500 złotych przysługuje na każde niepełnoletnie dziecko. W przypadku dzieci niepełnosprawnych jego wysokość jest dwukrotnie wyższa. Ze świadczenia mogą skorzystać także rodzice pracujący za granicą i pobierający tam zasiłki wyższe niż 500 złotych. W przypadku opieki naprzemiennej każde z rodziców otrzyma połowę stawki, czyli po 250 złotych. Bon będzie mógł zostać rozłożony na kilka opłat, dzięki czemu nie będzie musiał zostać wykorzystany za jednym razem.

Dofinansowanie to ma formę elektroniczną. Za stronę techniczną przedsięwzięcia odpowiedzialny jest ZUS oraz Polska Organizacja Turystyczna. Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę. Aby aktywować bon, konieczne będzie zarejestrowanie się w systemie PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych). Po przejściu całej procedury jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej.

Według zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju z bonu będzie można skorzystać już na przełomie lipca-sierpnia br. i będzie ważny do 31 marca 2022 roku. Bon obowiązuje wyłącznie na terenie Polski. Jest to świadczenie jednorazowe.


Gdzie można wykorzystać bon turystyczny?

Polska Organizacja Turystyczna tworzy katalog firm, które są uprawnione do przyjmowania płatności za pomocą bonu. Będą to zarówno hotele i pensjonaty, jak i restauracje. Podmioty, które chcą przystąpić do programu, powinny zarejestrować się w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS (PUE). Lista miejsc będzie na bieżąco aktualizowana. Można ją sprawdzić na rządowej stronie internetowej bonturystyczny.gov.pl. Według szacunków lista będzie obejmować ok. 100 tys. podmiotów.


Jak bon turystyczny wpłynie na najem krótkoterminowy?

Bon turystyczny może pomóc w zmniejszeniu starej strefy, w pewien sposób normując rynek najmu krótkoterminowego. Płatności bonem można dokonać wyłącznie w przypadku podmiotów mających zarejestrowaną działalność gospodarczą. Osoby, które będą zainteresowane dotarciem do środków z tej puli, będą musiały więc zalegalizować swoją działalność.

Osoby wynajmujące mieszkania na doby również będą musiały zarejestrować swoją działalność w gminie, jeżeli będą chciały przystąpić do rządowego programu wspierającego polską turystykę.

Zdaniem ekspertów rodziny z dziećmi chętniej wybiorą morze lub góry na wakacje niż duże miasta. Na bonie zyskają więc przede wszystkim osoby oferujące wynajem mieszkań w kurortach, rzadziej w dużych miastach.


 

Źródło: KRN.pl | 2020-07-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniadziałki na sprzedażdomy na zamianęmieszkania na wynajem powiat Nowosądeckilokale użytkowe na sprzedaż powiat Żarskidomy na wynajem gmina Kodrąbmieszkania na wynajem gmina Szczaniecmieszkania na wynajem w Nowym Dworkumieszkania na wynajem w Kubaczyniedomy na wynajem w Wierzbie

Deweloperzy

);