Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Brama Trzeciego Tysiąclecia

Brama Trzeciego Tysiąclecia

We Wrocławiu planuje się stworzenie nowoczesnej, wizjonerskiej Bramy Trzeciego Tysiąclecia, by w ten sposób oddać cześć zmarłemu papieżowi.

Minęło już niemal sześć lat od śmierci największego z Polaków. Jednak mimo upływającego czasu pamięć po Nim oraz ogromny szacunek dla Jego osoby pozostaną wieczne. Potwierdził to Wrocław, planując stworzenie nowoczesnej, wizjonerskiej Bramy Trzeciego Tysiąclecia i tym samym oddając cześć zmarłemu papieżowi.

We wrocławskim Muzeum Architektury, 18.05.2006 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu na  opracowanie koncepcji architektonicznej i plastycznej projektu, symbolicznie nazwanego Bramą Trzeciego Tysiąclecia. Pierwszą nagrodę w wysokości 30 tys. zł za innowacyjną wizję zmiany wizerunku placu Powstańców Śląskich, otrzymało wrocławskie biuro architektoniczne Teller Architekci z Michałem Tellerem na czele. Zgodnie z opinią sądu konkursowego zwycięska praca wyróżniała się wyrazistą koncepcją i spójną kompozycją architektoniczną. Doceniono także rozwiązanie urbanistyczne i komunikacyjne placu, oparte na dwóch osiach kompozycyjnych. Należy zaznaczyć również, że rozwiązanie to, jako jedyne wśród prezentowanych, uwzględniło piesze powiązanie wnętrza placu z ciągami komunikacyjnymi przyległych ulic. – Brama Trzeciego Tysiąclecia – Tertii Milleni Porta – jest hołdem złożonym przez wrocławian Janowi Pawłowi II. Obiekt ma upamiętniać symboliczne wejście w trzecie tysiąclecie z udziałem Jana Pawła II, ale także stanowić inwestycję ożywiającą jeden z głównych skwerów Wrocławia. Pomysłodawcą powstania Tertii Milleni Porta jest Prezydent Miasta Wrocławia. Nasz projekt architektoniczny łączy miejsce spotkań z uniwersalną formą żywego muzeum wtopionego w teren i spójnego z zielenią skweru. Eksponowaną częścią obiektu są monumentalne półprzezroczyste szklane bryły służące prezentacjom multimedialnym. Projektowany pomnik unika dosłowności i przedstawień figuralnych, a jego forma wyrazu jest uniwersalna oraz zmienna, służy przekazowi treści, przez co jest żywa i współczesna – dodaje Michał Teller, autor zwycięskiego projektu. 
 
Prace nad projektem budowlanym i wykonawczym rozpoczęto w kwietniu 2008 r. po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy. Natomiast jego realizacja planowana jest na lata 2013–2014. Szacowany koszt inwestycji to około 35 mln zł netto. Inwestorem jest Gmina Wrocław, a wykonawca prac budowlanych zostanie wyłoniony na drodze przetargu publicznego.
 
Fot. 1. Brama Trzeciego Tysiąclecia
 
Kubatura wielofunkcyjnego obiektu nazwanego Bramą Trzeciego Tysiąclecia wyniesie 13034 m sześc. Planowana inwestycja zakłada rewitalizację całego placu Powstańców Śląskich. Trójdzielna budowa obejmuje po pierwsze kompleks ekspozycyjny, zagłębiony poniżej poziomu terenu, w którego skład wejdą: Galeria Papieska, sala wielofunkcyjna, sala ekspozycyjna, korytarz komunikacyjno-ekspozycyjny z foyer, Restauracja Milenijna oraz pomieszczenia techniczne i sanitarne. Wydłużony ciąg ekspozycyjno-komunikacyjny powinien połączyć strefę północną obiektu z częścią południową. – Jest zaaranżowany jako stale zagłębiający się korytarz ekspozycyjny, wprowadzający użytkownika z poziomu terenu po stronie północnej na najgłębszy poziom ekspozycji (-7,35 m) po stronie południowej. Północno–południowy ciąg stanowi symboliczne nawiązanie do kierunku Watykan–Wrocław, łącząc tym samym miejsce i historię Wrocławia z papieżem Janem Pawłem II – dodaje Michał Teller. Ekspozycję w korytarzu zaaranżowano jako układ mijanych przez użytkownika na drodze zwiedzania „rozcięć świetlnych” w ścianach, posadzce i stropie. Efekt taki jest możliwy dzięki wyposażeniu korytarza w oświetlenie liniowe posadzkowe, pasma świetlików w poziomie stropodachu i tafle szkła mlecznego w ścianach ekspozycyjnych. Także elementy stałego wyposażenia wnętrz tworzą rodzaj „pęknięć”, w których umieszczono urządzenia i instalacje prezentacyjne w postaci ekranów dotykowych, stanowisk odsłuchowych, projektorów i ekranów LCD.
 
Po drugie budowa zakłada przebudowę budynku administracyjnego oraz stworzenie nowych obiektów użytkowych i ekspozycyjnych w części naziemnej, czyli pawilonu informacyjnego z kawiarnią i monumentów pomnikowych w postaci szklanych brył, symbolicznie nazwanych "Stronicami Tysiącleci" o wysokości maksymalnej ok. 45 m. Na ich powierzchni, poprzez wykorzystanie systemu przezroczystej matrycy LED, będą prezentowane informacje i obrazy. Jako tematykę tych prezentacji przewidziano projekcje informacji związanych z upamiętnieniem pontyfikatu papieskiego i wizyt Jana Pawła II we Wrocławiu (1983 r., 1997 r.), ale także z rocznicami historycznymi, wspomnieniami ważniejszych wydarzeń i przełomowych spotkań dotyczących miasta i jego mieszkańców (np. powódź ‘97, wizyta Dalajlamy we Wrocławiu). Ponadto prezentacje będą promować sztukę i kulturę Wrocławia. – Monumenty mają przywodzić skojarzenia z otwartą księgą, stronicami lub tiarą papieską, które nieustannie, poprzez wyświetlane informacje, będą w dialogu z odbiorcami, czyli turystami i mieszkańcami Wrocławia – wyjaśnia Teller.
 
I po trzecie urządzenie terenu i zieleni obejmujące: budowę zewnętrznego zejścia amfiteatralnego wraz z zewnętrznymi pochylniami i schodami; budowę nowoprojektowanych ciągów pieszych, alejek i ścieżek oraz wjazdów obsługi z przebudową istniejącej nawierzchni; budowę elementów małej architektury – ławek, symboli informacyjnych, koszy, balustrad, oświetlenia placu z przebudową istniejących latarni; stworzenie dwóch przystanków tramwajowych z wykonaniem peronów i wiat przystankowych oraz nasadzenie nowoprojektowanej zieleni wysokiej, niskiej i ozdobnej wraz z pielęgnacją i uporządkowaniem istniejącej zieleni. – Planuje się wprowadzenie różnych rodzajów trawy ozdobnej tak, aby tworzyła kolorowe pasy zieleni charakterystyczne dla całościowego układu kompozycyjnego zagospodarowania terenu. Gatunki traw ozdobnych dobrano w grupy, dzięki czemu efekt zdobniczy będzie widoczny przez cały rok – dodaje Teller.
 
Modernizacja placu Powstańców Śląskich przewiduje szereg nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich są matryce LED, zastosowane na powierzchniach szklanych monumentów jako siatka diod LED w tubach poliwęglanowych, przeźroczystych w rozstawie poziomym 80 mm. Ekrany będą tubami poliwęglanowymi o średnicy 14 mm z punktami LED w rozstawie pionowym 40 mm – dadzą efekt eterycznego obrazu, jakby zawieszonego w powietrzu. Ponadto proponuje się wykorzystanie aktywnych systemów wystawienniczych pozwalających na elastyczną ekspozycję i częstą zmianę tematyki, takich jak: panele LED, LCD, projektory, panele dotykowe, pozwalające na interakcję odbiorcy z ekspozycją oraz stanowiska odsłuchowe z głośnikami kierunkowymi (technologia HSS – hypersonic o precyzyjnym kierunkowaniu odtwarzanego dźwięku tylko w miejsce, gdzie ma być słyszany, z dokładnością do kilku proc.). – Głośniki te tworzą ciekawy efekt związany z zaskoczeniem zwiedzającego po wejściu w strumień dźwięku określanym jako „prysznic dźwiękowy”. Słyszalne są w wąskim zakresie, przy elemencie ekspozycyjnym lub ekranie dotykowym w obszarze wskazanym – dodaje Teller.
 
Fot. 2. Brama Tysiąclecia, wizualizacja
Źródło: KRN.pl | 2011-01-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemdziałki na wynajemhale i magazyny na sprzedażdomy na wynajem powiat Ostródzkidomy na wynajem powiat Wysokomazowieckilokale użytkowe na wynajem gmina Grybówmieszkania na sprzedaż gmina Bełchatówdomy na sprzedaż w Łubkachmieszkania na wynajem w Niwkachmieszkania na sprzedaż w Suchodołku

Deweloperzy

);