Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Będzie jeszcze więcej

Będzie jeszcze więcej

Dzięki programowi „Moje Boisko – Orlik 2012” infrastruktura sportowa w kraju bardzo się rozwinęła – systematycznie przybywa nowych boisk.

Dzięki programowi „Moje Boisko – Orlik 2012” infrastruktura sportowa w kraju bardzo się rozwinęła – systematycznie przybywa nowych boisk.

Idea programu

Program „Moje Boisko – Orlik 2012” zakłada budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym. Ogłoszony został przez premiera Donalda Tuska w 2007 r. i skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego w celu udostępnienia wszystkim grupom wiekowym nowoczesnej sportowej infrastruktury. Zostały w nim precyzyjnie określone m.in. zasady finansowania boisk sportowych. Wykonawcy w znaczny sposób korzystają ze środków budżetu państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, reszta to udział własny. Program ten w Polsce jest popularny o czym świadczą liczby – tylko w 2010 r. dofinansowano budowę boisk na łączną kwotę 184 mln zł. Poza tym, że program umożliwia rozwój infrastruktury sportowej w kraju, ma bardzo ważny wymiar społeczny. Nie tylko wyrównuje szanse rozwojowe osób mieszkających w miasteczkach i wsiach, ale służy również upowszechnieniu zdrowego trybu życia wśród ludzi wszystkich grup wiekowych.

Program „Moje Boisko – Orlik 2012” jest szansą dla miejscowości, w których brakuje nowoczesnej infrastruktury sportowej, a także tych, które ucierpiały na skutek różnorodnych klęsk. Tylko w 2010 r., ze względu na szkody, jakie fale powodzi spowodowały na boiskach, dodatkowe wsparcie otrzymało 109 jednostek samorządu terytorialnego.

Projekty towarzyszące

Do programu budowy boisk włączonych jest kilka projektów pilotażowych m.in. „Animator – moje boisko Orlik 2012” oraz „Biały Orlik”. Głównym celem pierwszego jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci korzystających z boisk, poprzez zapewnienie im profesjonalnej opieki. Dlatego od 2009 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki pokrywa koszty zatrudnienia animatorów, którzy są odpowiedzialni za profesjonalne prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych. Szacuje się, że na wszystkich boiskach zatrudnionych jest ok. 1,5 tys. animatorów. Jednocześnie rozpoczęto wdrażanie pilotażowego programu budowy składanych i stałych lodowisk – „Biały Orlik”. Lodowiska działają na terenie lub w pobliżu orlików. Jest to projekt, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem – dofinansowano już 38 tego typu inwestycji.

Wyk. Opracowanie własne na podstawie danych ze strony www.orlik2012.pl

Orliki w liczbach

Liczba boisk sportowych zrealizowanych w ramach programu „Orliki 2012” systematycznie się zwiększa. Na koniec 2010 r. było 1803 orlików, a w 2011 r. zaplanowano kolejne 500 obiektów. Mimo że nie opublikowane zostały jeszcze oficjalne statystyki za miniony rok, już wiadomo, że znaczna część planów została wykonana – na początku grudnia otworzony został 2012 orlik. Analizując miejsca, w których otworzono nowe boiska widać że najwięcej orlików zostało wybudowanych w województwach zachodnio-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, a najmniej w województwach świętokrzyskim i opolskim.

Spod lupy NIK

Najwyższa Izba Kontroli zbadała sposób realizacji programu w całym kraju. Z niedawno opublikowanego raportu wynika, że program został oceniony pozytywnie, jednak eksperci NIK-u zauważyli spore niedociągnięcia w procesie przeprowadzania przetargów związanych z tego typu inwestycjami. Bezprawnie praktykowane było dzielenie zamówień w celu uniknięcia przetargów oraz posługiwanie się projektami bez nabycia autorskich praw majątkowych. NIK swoje uwagi skierowała resortu sportu. W raporcie, będącym dokładnym opisem przeprowadzonej kontroli, NIK zwrócił się do Ministra Sportu i Turystyki, aby zapewnił, że w dalszych działaniach przestrzegane będą wszystkie naruszane do tej pory przepisy.

***

Program „Moje Boisko – Orlik 2012” zmienił polską infrastrukturę sportową. Nowoczesne obiekty sportowe pojawiły się w małych gminach. Służą promocji i rozwojowi sportu. Ich liczba w dalszym ciągu się zwiększa. Oprócz nowoczesnych stadionów, które powstały w miastach, w których rozgrywane będą spotkania Mistrzostw Europy 2012, szczycić będziemy się też dużą liczbą orlików. A to w takich miejscach często swoją karierę zaczynają najlepsi piłkarze.

Źródło: KRN.pl | 2012-02-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki do kupienialokale użytkowe na sprzedażhale i magazyny do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Brzeskimieszkania na sprzedaż powiat Oleśnickimieszkania na sprzedaż gmina Perlejewolokale użytkowe na sprzedaż gmina Krotoszycemieszkania na sprzedaż w Pogorzałkach Wielkichmieszkania na sprzedaż w Szumowiemieszkania na sprzedaż w Miłosnej

Deweloperzy

);