Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Barometr rynkowy: obcokrajowcy u pośrednika

Barometr rynkowy: obcokrajowcy u pośrednika

Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej minął blisko rok. W tym czasie na rynku nieruchomości sporo się wydarzyło. Dlatego też redakcja „Krakowskiego Rynku Nieruchomości” przeprowadziła wśród małopolskich pośredników w obrocie nieruchomościami ankietę. Badanie, przeprowadzone na początku lutego na reprezentatywnej próbie respondentów, miało za zadanie wykazać, czy akcesja do struktur europejskich wpłynęła na sytuację na rynku

Pierwsze pytanie dotyczyło klientów zagranicznych. Reprezentanci wszystkich biur przyznali, że jeszcze przed 1 maja 2004 roku mieli wśród klientów również obcokrajowców. Blisko 80 proc. ankietowanych zauważyło wzrost zainteresowania nieruchomościami w Polsce wśród klientów zagranicznych. W obrębie pozostałych 20 proc., dwie trzecie badanych biur nie zaobserwowały zmian. Blisko połowa spośród ankietowanych biur, które od czasu akcesji mają więcej klientów zagranicznych, szacuje wzrost zainteresowania ofertami ze strony obcokrajowców na poziomie do 50 proc. Ponad jedna czwarta badanych zauważyła wzrost na poziomie od 50 do 100 proc. Niewielki odsetek (3,4 proc.) ankietowanych zarejestrował zdecydowany wzrost zainteresowania – powyżej 100 proc.

Większa liczba klientów z zagranicy co prawda nie przekłada się bezpośrednio na wzrost liczby transakcji, jednakże zainteresowanie nieruchomościami w Polsce wyraźnie się zwiększa. Niespełna 20 proc. badanych pośredników przyznaje, że co 10 obcokrajowiec zgłaszający się do ich biura finalizuje transakcję. Trochę mniej, bo 13,8 proc. badanych szacuje, że liczba obcokrajowców finalizujących transakcje stanowi 50 proc. wszystkich zainteresowanych klientów z zagranicy. Zdaniem większości naszych respondentów liczba obcokrajowców finalizujących transakcje z polskimi pośrednikami wzrosła po 1 maja 2004 roku.

Kolejne pytania dotyczyły rodzaju transakcji, jakimi zainteresowani są obcokrajowcy zgłaszający się do małopolskich biur pośrednictwa. Przeważająca większość ankietowanych (prawie 80 proc.) była zgodna, że obcokrajowcy są zainteresowani zakupem nieruchomości. Mniej, bo blisko 20 proc. ankietowanych pośredników, miało klientów zagranicznych chcących wynająć nieruchomość w Polsce. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

Przedmiotem zainteresowania indywidualnych klientów z zagranicy są głównie mieszkania (pyta o nie co trzeci klient), apartamenty (18,6 proc.), kamienice (16,9 proc.) i domy (15,2 proc.) Mniejszym zainteresowaniem (8,5 proc.) cieszą się działki pod budownictwo jednorodzinne, sporadycznie pojawiają się też pytania o lokale użytkowe, hale magazynowe czy gospodarstwa rolne.

Klienci instytucjonalni natomiast wykazują największe zainteresowanie kamienicami (poszukuje ich ponad 1/4 klientów). W dalszej kolejności sytuują się lokale komercyjne oraz działki pod budownictwo komercyjne (po 12 proc.) Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się biurowce, działki pod budownictwo wielorodzinne, mieszkania oraz domy (po blisko 10 proc.) W tym pytaniu możliwe było wskazanie więcej niż jednej odpowiedzi.

Przeważającą większość spośród obcokrajowców zgłaszających się do małopolskich biur pośrednictwa nieruchomości stanowią klienci z Wielkiej Brytanii (co czwarty obcokrajowiec zjawiający się u pośrednika). Drugą, najczęściej wymienianą przez naszych respondentów narodowością są Włosi (16,7 proc.) W dalszej kolejności wymieniani są klienci z Irlandii (13,5 proc.) oraz Francji (12,5 proc.) Nieco mniejszą grupę stanowią Niemcy (7,3 proc.) oraz Amerykanie (4,2 proc.) Rzadziej pojawiają się klienci z krajów skandynawskich oraz Hiszpanii. Najmniej liczną grupę stanowią obywatele krajów Beneluksu, Austriacy, Czesi oraz mieszkańcy Ukrainy. Jak podkreślało wielu spośród ankietowanych, dość liczną grupę stanowią Polacy mieszkający na stałe za granicą.

Ponieważ niewątpliwie zainteresowanie cudzoziemców nieruchomościami w Polsce będzie się w najbliższym czasie zwiększać, będziemy nadal monitorować rynek i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, na ile wzrost zainteresowania będzie się przekładał na wzrost cen nieruchomości.
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 4/2005 | 2005-02-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniadomy na wynajemkamienice na wynajemdomy na wynajem powiat Iławskidomy na wynajem powiat Mogileńskilokale użytkowe na wynajem gmina Kazimierza Wielkamieszkania na sprzedaż gmina Bielicedomy na sprzedaż w Grzmiącydomy na sprzedaż w Świerzynachmieszkania na sprzedaż w Mroczkach

Deweloperzy

);