Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

5 najbardziej niesamowitych mostów świata

5 najbardziej niesamowitych mostów świata
Most Banpo, fot. Photo and Share CC, flickr.com

Ich podstawową funcją jest umożliwienie przeprawy przez wodę. Oprócz tego mosty są perłami architektury i chlubą projektujących ich architektów.

 

Niezwykłe kształty, niesamowite efekty i zadziwiające możliwości. Obroty konstrukcji czy pokazy świetlno-dźwiękowe to tylko niektóre atrakcje wyróżniające te obiekty spośród innych dzieł architektonicznych.

Most Banpo

Niezwykły most Banpo stanowi wizytówkę Seulu. Znajduje się nad rzeką Han i łączy dzielnice Seocho i Yongsan. Powstał w 1982 r., ponad mostem Jansu, tworząc dwupoziomową konstrukcję o długości 1495 m. Obydwa poziomy wykorzystywane są przez podróżujących – dolny przeznaczony jest dla pieszych i rowerzystów, a górny dla ruchu kołowego. Od 2009 r. na górnym poziomie znajduje się wyjątkowa konstrukcja – ogromna fontanna Moonlight Rainbow, która mierzy 1140 m długości i jest największą fontanną na świecie. Instalacja składa się z 9380 dysz rozmieszczonych obustronnie na całej długości mostu. Dysze wyrzucają 190 ton wody na minutę, a strumienie są wystrzeliwane na wysokość 43 m i mogą przybierać rozmaite kształty. W połączeniu z podświetleniem LED oraz oprawą muzyczną, tworzą niesamowite spektakle światła, wody i dźwięku. W okresie letnim dziennie odbywa się ponad 100 pokazów trwających 15 min. Cała konstrukcja jest przyjazna środowisku – woda zostaje pobierana bezpośrednio z rzeki i jest jednocześnie oczyszczana. 

Gateshead Millennium Bridge

Słynny most przechyłowy Gateshead Millennium Bridge znajduje się w Newcastle, w Wielkiej Brytanii. Został wybudowany nad rzeką Tyne z okazji nowego millenium i oddany do użytku w 2001 r. Konstrukcja przeznaczona dla pieszych oraz rowerzystów łączy miasta Newcastle i Gateshead. Projekt budowli wykonały firmy Wilkinson Eyre i Gifford. Konstrukcja mostu składa się z dwóch stalowych, parabolicznych łuków podnoszonych przy pomocy siłowników hydraulicznych. W ten sposób powstaje prześwit, który umożliwia swobodne przepłynięcie łodziom. Most ma 126 m długości i 8 m szerokości. Łączna waga budowli wynosi 800 ton. Obrót konstrukcji trwa ok. 4 min. Uniesiony most pozwala na przepływanie statków o maksymalnej wysokości 25 m. Wygląd konstrukcji sprawił, że mieszkańcy określają go mianem ,,mrugającego oka”. Podobiznę mostu Gateshead umieszczono na monecie jednego funta.

Forth Bridge

Stalowy most kolejowy Forth Bridge łączy Edynburg z hrabstwem Fife. Jest to najdłuższa tego typu konstrukcja na świecie. Za opracowanie projektu mostu odpowiedzialni są dwaj inżynierowie – John Fowler i Benjamin Baker, którzy rozpoczęli współpracę na początku lat 80. XIX w. Most powstał w latach 1879-1890 i był pierwszym tego typu stalowym obiektem w Wielkiej Brytanii. Wspornikowa konstrukcja o długości 2,5 km składa się z trzech masywnych filarów w kształcie rombu oraz czterech mniejszych wiaduktów. Każdy z rombów liczy 110 m wysokości, a rozpiętość pomiędzy nimi wynosi 521 m. Ruch pociągów przebiega w odległości 50 m od lustra wody. Do budowy mostu użyto 55 tys. ton stali, ponad 6,5 mln nitów oraz 18 tys. metrów sześciennych granitu. Oficjalne otwarcie odbyło się 4 marca 1890 r., a poprowadził je książę Walii. Koszt budowy stalowej konstrukcji szacuje się na 3,2 mln funtów. W 2015 r. obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Most Jacques Chaban-Delmas

Most znajduje się nad rzeką Garonne we francuskim mieście Bordeaux i jest to najdłuższy wertykalnie podnoszony most w Europie. Swoją nazwę otrzymał na cześć francuskiego premiera i długoletniego mera miasta, Jacquesa Chaban-Delmasa. Obiekt o długości 433 m jest dziełem współpracy pracowni architektonicznych Lavigne et Chéron Architectes oraz Hardesty & Hanover. Cechą charakterystyczną konstrukcji jest podnoszone pionowo przęsło środkowe, które wznosi się na wysokość 53 m. Przęsło o masie 2600 t jest podnoszone na linach, których przeciwwagi poruszają się wewnątrz 4 pylonów o wysokości 77 m. Czas potrzebny na podniesienie przęsła wynosi 11 min. Przez most przebiega szeroka droga, na której znajdują się 2 pasy tramwajowe, 4 pasy dla transportu samochodowego oraz chodniki dla pieszych i ścieżka rowerowa. Prace nad inwestycją rozpoczęto we wrześniu 2009 r. na zlecenie władz miasta. Koszt jej realizacji wyniósł 160 mln euro.

Qingdao Haiwan Bridge

Most Qingdao Haiwan znajduje się na trasie szybkiej kolei łączącej Szanghaj z Pekinem. Głównym celem projektu było stworzenie szybkiego połączenia dla pociągów kursujących z prędkością ponad 300 km/h pomiędzy tymi dwoma miastami. Długość trasy wynosi 164,8 km, a sam most jest długi na 42 km, co czyni go jednym z najdłuższych mostów na świecie. Konstrukcja znajduje się w chińskiej prowincji Jiangsu i biegnie równolegle z rzeką Jangcy. Most został zaprojektowany przez pracownię Shandong Gausu Group. Trwającą cztery lata budowę, przy której pracowało 10 tys. osób, ukończono w 2010 r. Do jej ukończenia wykorzystano 450 tys. ton stali, a koszt wyniósł 8,5 mld dolarów. Most został zaprojektowany tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi o sile 8 w skali Richtera oraz uderzenia tajfunów. Cała konstrukcja wsparta jest na ponad 5 tys. filarów. Most o szerokości 35 m ma po 3 pasy ruchu w każdą stronę, co według analiz pozwoli osiągnąć przepustowość 30 tys. samochodów dziennie, czyli ok. 80 mln pasażerów rocznie.

 

 

 

Źródło: KRN.pl | 2018-12-14

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy na zamianękamienice na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Konińskidomy na sprzedaż powiat Szczecineckimieszkania na wynajem gmina Człuchówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Wąsewodomy na wynajem w Łobozewie Dolnymdomy na sprzedaż w Nataliniedomy na sprzedaż w Sieczkowie

Deweloperzy

);