Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Samowole budowlane

Jak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wszystkie podmioty, które przed 11.07.2003 roku spełniały warunki uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu, powinny być traktowane w ten sam sposób w zakresie legalizacji samowoli budowlanej.

Osoby, które dopuściły się samowoli budowlanej przed 11.07.2003 roku, mogły zalegalizować inwestycję, jeżeli od jej zakończenia minęło minimum pięć lat. Dnia 11.07.2003 roku weszły w życie nowe przepisy i osoba, która chce zalegalizować samowolę, musi wnieść między innymi opłatę legalizacyjną. Nie mają tego obowiązku osoby, wobec których przed 11.07.2003 roku wszczęto z urzędu postępowanie i wydano decyzję ostateczną. Zdaniem trybunału, prawo budowlane różnicuje przez to obywateli na tych, wobec których nadzór rozpoczął postępowanie z urzędu przed 11.07.2003 roku, i tych, wobec których zrobił to po tej dacie - a to według sądu jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą demokratycznego państwa prawnego. Z tych powodów przepisy przejściowe dwóch kolejnych nowelizacji prawa budowanego dotyczące takich legalizacji są sprzeczne z konstytucją (art. 7 ust. 2 nowelizacji z 27.03.2003 roku oraz art. 2 ust. 1 nowelizacji z 16.04.2004 roku). Trybunał Konstytucyjny uznał, że wszystkie podmioty, które przed dniem wejścia w życie ustawy - tj. przed 11.07.2003 roku - spełniały warunki uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu, powinny być traktowane w ten sam sposób w zakresie legalizacji samowoli budowlanej. Tymczasem regulacja uzależnia zwolnienia od opłaty legalizacyjnej od etapu procedury administracyjnej. W praktyce o zwolnieniu od opłaty legalizacyjnej mogły zatem zadecydować rozmaite czynniki wpływające na szybkość procedury administracyjnej, które nie pozostawały w związku z treścią unormowań materialnoprawnych dotyczących samowoli budowlanej ani nie zależały od woli zainteresowanych. Trybunał orzekł więc niekonstytucyjność wspomnianych dwóch przepisów w takim zakresie, w jakim dotyczą samowoli budowlanych sprzed 11.07.2003 roku, gdyż stanowią one naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18.10.2006 roku sygn. akt P 27/05.

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniamieszkania do kupieniadziałki na wynajemdomy na wynajem powiat Świdwińskilokale użytkowe na wynajem powiat Polkowickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Olesnodomy na wynajem gmina Sanokdomy na sprzedaż w Zagórzycachdomy na sprzedaż w Sękocinie Starymmieszkania na sprzedaż w Strzebielinku

Deweloperzy

);