Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zniszczą zabytek, aby zbudować nowe tory?

2008-06-19

Zniszczą zabytek, aby zbudować nowe tory?

PKP dostanie 55 mln euro na usprawnienie kolei aglomeracyjnej. To bardzo ważna inwestycja, ale jej realizacja zagraża zabytkom położonym przy nasypie, w tym kościołowi św. Mikołaja z XII w.

PKP dostanie 55 mln euro na usprawnienie kolei aglomeracyjnej. To bardzo ważna inwestycja, ale jej realizacja zagraża zabytkom położonym przy nasypie, w tym kościołowi św. Mikołaja z XII w. – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Za 110 mln euro – z czego 55 mln to dotacja unijna – PKP Polskie Linie Kolejowe we współpracy z województwem i gminą Kraków chcą przebudować torowiska kolejowe łączące Trzebinię, Krzeszowice, Wieliczkę, Kłaj i Bochnię oraz Skawinę ze stolicą Małopolski – czytamy w Gazecie.

Jeszcze nie zaczęto prac, a już pojawił się problem. Okazuje się bowiem, że obecne torowisko łączące Dworzec Główny z Płaszowem będzie zbyt ciasne, aby kolej aglomeracyjna odniosła sukces. Dlatego niezbędne jest dobudowanie dwóch dodatkowych nitek torów. Tymczasem w odległości kilku metrów od istniejącego nasypu z torami stoją zabytki, których raczej nie powinno się wyburzać – zauważa dziennik. Jednak najgorsza sytuacja jest na skrzyżowaniu torów z ul. Kopernika, gdzie w rozbudowie przeszkadza kościół św. Mikołaja. Jedynym rozwiązaniem, jakie na razie udało się znaleźć kolejarzom, jest wybudowanie estakady wzdłuż całego nasypu w ten sposób, żeby szerokość torowiska tylko minimalnie wykraczała poza podstawę istniejącego nasypu. PLK przeprowadziły już wstępne konsultacje z wojewódzkim konserwatorem zabytków i wiedzą, że będą musiały zrobić wszystko, by nie naruszyć żadnej cennej budowli.

Źródło: „Gazeta Wyborcza” 11.06.2008 | 2008-06-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianędomy na sprzedażgaraże do kupieniadomy na sprzedaż powiat M. Gorzów Wielkopolskimieszkania na sprzedaż powiat Słupskimieszkania na sprzedaż gmina Sadkidomy na sprzedaż gmina Ornontowicemieszkania na wynajem w Bolesławcumieszkania na sprzedaż w Płociczniedomy na wynajem w Barcinku

Deweloperzy

);