Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zmieniając bank, można sporo zaoszczędzić

2007-07-20

Zmieniając bank, można sporo zaoszczędzić

Kredytobiorcy, którzy kilka lat temu pożyczali pieniądze na mieszkanie, powinni poddać swój bank próbie i złożyć wniosek o obniżenie oprocentowania. Klient regularnie spłacający kredyt nie powinien mieć problemów z wynegocjowaniem niższej stawki.


Kredytobiorcy, którzy kilka lat temu pożyczali pieniądze na mieszkanie, powinni poddać swój bank próbie i złożyć wniosek o obniżenie oprocentowania. Klient regularnie spłacający kredyt nie powinien mieć problemów z wynegocjowaniem niższej stawki – twierdzi „Rzeczpospolita”. – Banki nauczyły się już, że jeśli odprawią z kwitkiem osobę starającą się o obniżenie oprocentowania, prawdopodobnie stracą tego klienta. Rynek kredytów hipotecznych zmienił się bowiem w kierunku, z którego klienci banków mogą się tylko cieszyć.

Silna konkurencja wymusiła obniżkę marż – czytamy dalej – i w efekcie klient zaciągający dziś kredyt płaci znacznie mniej niż osoba, która pożyczała pieniądze kilka lat temu. Kredytobiorcy, o których już wiadomo, że regularnie spłacają swoje zobowiązania, są dla banków szczególnie apetycznym kąskiem. Jeśli taką osobę uda się skłonić do zmiany banku, prawdopodobnie kolejny kredyt będzie spłacała równie solidnie.

Jak twierdzi „Rzeczpospolita”, klient, który zapożyczał się kilka lat temu, zwykle płaci za kredyt przynajmniej 2 pkt proc. powyżej ceny pieniądza (a więc oprocentowanie wynosi WIBOR lub LIBOR +2 punkty marży dla banku). Rozmawiając z bankiem dziś, byłby w stanie wynegocjować marżę na poziomie nieco powyżej 1 punktu procentowego. To, w zależności od kwoty kredytu i okresu spłaty, może oznaczać 100 zł, ale też 500 zł oszczędności miesięcznie. W skali 30 lat, czyli okresu, na jaki przeważnie zaciągane są kredyty hipoteczne, to kwota nie do pogardzenia. Aby zaoszczędzić, wystarczy więc zaciągnąć kredyt refinansowy i tymi pieniędzmi spłacić swoje zobowiązanie wobec poprzedniego banku. W dodatku refinansowanie zobowiązań staje się coraz tańsze i coraz prostsze. W promocjach banki proponują klientom na dobry początek np. bezpłatną wycenę nieruchomości i rezygnują z pobierania prowizji za uruchomienie środków. Wiele banków chcąc przebić ofertę konkurencji, zbija marże i oprocentowanie do minimum, a w efekcie przez pierwsze dwa – trzy lata wręcz dopłaca do klienta.

Więcej w „Rzeczpospolitej".

Źródło: Mariusz Gzyl, „Rzeczpospolita” 19.07.2007 | 2007-07-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemkamienice do kupieniagaraże na wynajemdomy na sprzedaż powiat Kraśnickidomy na sprzedaż powiat Obornickilokale użytkowe na wynajem gmina Łopusznomieszkania na wynajem gmina M. Biała Podlaskamieszkania na wynajem w Gorajumieszkania na sprzedaż w Kańczudzedomy na sprzedaż w Jadwiżynie

Deweloperzy

);