Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zmiany cen mieszkań i stawek czynszów w UE na przestrzeni 12 lat

IzaBella Skalna | 2023-01-19

Zmiany cen mieszkań i stawek czynszów w UE na przestrzeni 12 lat
Zmiany cen mieszkań i stawek czynszów w UE na przestrzeni 12 lat

Według danych Eurostat od 2010 roku ceny mieszkań w UE wzrosły o 49 proc., z kolei stawki czynszów są wyższe o 18 proc. Trzeci kwartał 2022 r. był dowodem tego, że trend wzrostowy nadal się utrzymuje. Wynajem mieszkania w UE również jest droższy – w porównaniu do kwartału sprzed roku podwyżki wynoszą 2,1 proc., podczas gdy na zakup własnego M trzeba przeznaczyć kwotę większą średnio o 7,4 proc. niż w trzecim kwartale 2021 r.

Statystyki pokazują, że ceny mieszkań na sprzedaż oraz czynsze za wynajem w UE w okresie od 2010 r. do drugiego kwartału 2011 r. rosły jednostajnie. Widoczna zmiana nastąpiła w połowie 2011 roku. Choć stawki za czynsze nadal zwiększały się stabilnie przez cały ten okres, to ceny mieszkań uległy znacznym wahaniom. Pomimo początkowych spadków w pierwszym kwartale 2015 r. aż do teraz ceny utrzymują się w silnym trendzie wzrostowym.
 

Czynsze za wynajem i ceny mieszkań systematycznie rosły w UE

 
Rok 2010 zapoczątkował falę podwyżek cen za czynsze za wynajem, które zwiększyły się o 18 proc., oraz cen mieszkań – wzrost o 49 proc. Trend ten utrzymywał się do III kwartału ubiegłego roku. W wyżej wymienionym okresie ceny mieszkań rosły w 24 państwach Unii Europejskiej, a spadły wyłącznie w trzech. Estonia odznaczała się największą dynamikę wzrostu, gdzie licząc od 2010 r., mieszkania podrożały o 199 proc. Nieco mniejszy wzrost odnotowano na Węgrzech (+174 proc.). Ponad 100-proc. wzrost nastąpił również w Luksemburgu (+140 proc.), na Litwie (+137 proc.), Łotwie (+134 proc.), w Czechach (+133 proc.) i Austrii (+ 130 proc.).
 
Z kolei spadki miały miejsce we Włoszech (-9 proc.) i na Cyprze (-0,3 proc.). W swoich publikacjach Eurostat nie podaje informacji na temat Grecji, niemniej jednak według cen mieszkań z bazy danych banku centralnego tego państwa da się wyczytać, że w 2021 roku ceny spadły aż o 22 proc.
 

Polska rekordzistą, jeśli chodzi o wzrost cen w ostatnich 12 latach

 
W badanym okresie Polska przoduje, jeśli chodzi o ceny nieruchomości. Na naszym rynku nieruchomości wzrosły o ponad 58 proc., aczkolwiek jest to mniej, niż wynosi średnia dla całej Wspólnoty Unijnej.
 
Stawki za czynsze mieszkań na wynajem również rosły w latach 2010-2022. W 26 państwach członkowskich UE ponownie najwyższe wzrosty nastąpiły w Estonii (+233 proc.) i na Litwie (+151 proc.). Według danych Banku Grecji z 2021 roku czynsze spadły jedynie w Grecji (-24 proc.).
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-01-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciadomy na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Nowotarskilokale użytkowe na wynajem powiat Bielskidomy na wynajem gmina Dębnica Kaszubskadomy na sprzedaż gmina Chrząstowicedomy na sprzedaż w Woli Dziankowskiejdomy na sprzedaż w Smolicachdomy na sprzedaż w Kuźnicy

Deweloperzy

);