Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Deweloperzy kierują swoją ofertę do bogatych. Wzrosły ceny mieszkań

Karolina Zając | 2023-01-09

Deweloperzy kierują swoją ofertę do bogatych. Wzrosły ceny mieszkań
Deweloperzy kierują swoją ofertę do bogatych. Wzrosły ceny mieszkań

Więcej drogich lokali i podwyżki cen na rynku pierwotnym od 9 do nawet 17 proc. – tak deweloperzy radzą sobie z kryzysem mieszkaniowym.

Polacy nie mają zdolności kredytowej

 
Ubiegły rok dla rynku nieruchomości oznaczał kryzys i znaczący spadek popytu. Przeciętnego Polaka nie stać było na zakup mieszkania, a rosnące stopy procentowe sprawiły, że marzenia o własnych czterech kątach wielu musiało odłożyć na bok. Powodem był brak zdolności kredytowej.
 
Biuro Informacji Kredytowej nie podało jeszcze danych za cały 2022 r., ale w ciągu 11 miesięcy banki udzieliły zaledwie 127,2 tys. takich kredytów, czyli o połowę mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku. Tak małej liczby kredytów mieszkaniowych nie było od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej – mówi Marek Wielgo.
 
Dziennikarz tłumaczy, że tak źle nie było nawet po wybuchu kryzysu finansowego w 2008 r. Rekordowo dużo kredytów hipotecznych banki udzieliły rok wcześniej. Zaciągnięto wówczas 314 tys. pożyczek na mieszkanie. Nowe zasady liczenia zdolności kredytowej według rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego spowodowały, że liczba udzielonych kredytów spadła z 18,1 tys. w marcu do jedynie 6,6 tys. w listopadzie.

 

Trudna końcówka 2022, ale bez spadku cen

 
W czerwcu zanotowano tąpnięcie na rynku sprzedaży, a delikatny wzrost utrzymywał się aż do listopada. Mimo to końcówka roku nie przyniosła zysków.
 
Ostatnie dwa miesiące roku przyniosły gwałtowne pogorszenie wyników sprzedażowych firm deweloperskich. W siedmiu największych miastach deweloperzy znaleźli chętnych na ponad 1,8 tys. mieszkań. To aż o 32 proc. mniej niż w listopadzie – wyjaśnia ekspert.
 
Sytuacja różni się w zależności od miasta. W Katowicach, Łodzi czy w Poznaniu sprzedaż spadła o 50, czy nawet 60 proc. Kraków i Wrocław natomiast odnotowały wzrost w ostatnim kwartale 2022 r. Mimo zapaści na rynku, ceny mieszkań nie spadły.
 
Po pierwsze, przez większość roku mieliśmy do czynienia z galopującym wzrostem kosztów budowy. Po drugie, deweloperzy bardzo umiejętnie ograniczali podaż, aby uniknąć zaostrzenia konkurencji cenowej. Po trzecie, podwyżki stóp procentowych zdusiły popyt głównie ze strony kupujących swoje pierwsze mieszkania na kredyt – tłumaczy Marek Wielgo.
 

Deweloperzy celują w bogatszych klientów

 
Nowe okoliczności sprawiły, że deweloperzy w ostatnich miesiącach mogli liczyć głównie na tzw. klientów gotówkowych. Chęć spełnienia oczekiwań zamożniejszych osób zachęciła deweloperów do wprowadzenia na rynek lokali o wysokim standardzie, w atrakcyjnej lokalizacji, a co za tym idzie, w wyższej cenie.
 
Efektem był wzrost średnich nominalnych cen mkw. mieszkań od 9 do 17 proc. – mówi ekspert.
 
Podkreśla, że tym samym ubyło mieszkań najtańszych.Co ważne poprzeczka cenowa podnosiła się w zaskakująco szybkim tempie. Najbardziej było to dostrzegalne w miastach, gdzie liczba ofert mieszkańz ceną poniżej 8 tys. zł za mkw. drastycznie się kurczyła.
Nadzieją dla wielu jest rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%, który ma wejść w życie w połowie roku.
 

Źródło: KRN.pl | 2023-01-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (1)

dellenbach.dominique1964@gmail.com ⋅ 14-01-2023 | 12:34

Osoby fizyczne, Austria, Niemcy, Szwajcaria potrzebowałeś pożyczek między osobami fizycznymi, aby przezwyciężyć trudności finansowe, aby w końcu wyjść z impasu spowodowanego przez banki, odrzucając Twoje prośby o fundusze Jesteśmy grupą ekspertów ds. Działań finansowych, aby zaoferować pożyczkę na Dokonaj kwoty potrzebujesz i na warunkach, które ułatwią Ci życie. Udzielamy pożyczek na okres od 1 miesiąca do 360 miesięcy i pożyczamy od 3000 € do 2 000 000 €. Nasze oprocentowanie wynosi 2% rocznie, oto obszary, w których możemy Ci pomóc: * finansista * Kredyt na nieruchomość * Kredyt na inwestycję * Kredyt samochodowy * Dług konsolidacyjny * Zakup na kredyt * Pożyczka osobista *Vous być skatalogowane *interdits Bank- a nie jesteś zwolennikiem banków lub lepiej masz projekt i potrzebujesz finansowania skontaktuj się z nami a my Ci pomożemy. E-mail: dellenbach.dominique1964@gmail.com

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciagaraże do kupieniahale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat Radomskidomy na sprzedaż powiat Drawskidomy na sprzedaż gmina Łysomicemieszkania na sprzedaż gmina Moskorzewdomy na wynajem w Płoskachmieszkania na sprzedaż w Dominicachmieszkania na wynajem w Wilczynie

Deweloperzy

);