Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ziemia coraz bardziej cenna

2006-03-07

Ziemia coraz bardziej cenna

Zdaniem pośredników, ceny terenów pod zabudowę jednorodzinną będą rosły rocznie średnio o około 10 proc.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej", liczba wystawionych na sprzedaż działek pod domy jednorodzinne z roku na rok maleje, a ich ceny rosną. Obrót takimi terenami w dalszym ciągu utrudnia brak w wielu miastach i gminach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i słaba infrastruktura. Jak czytamy dalej, działki w dużych miastach podrożały w ciągu minionego roku o od 10 do 15 procent, a popyt jest spory. Tereny budowlane są kupowane nie tylko pod planowaną inwestycję, ale także jako lokata kapitału. Poszły w górę przede wszystkim ceny działek niewielkich, do tysiąca m kw., położonych w dobrych dzielnicach czy modnych miejscowościach podmiejskich, uzbrojonych, zlokalizowanych w tych rejonach, gdzie uchwalono już plany zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem takich ofert jest stosunkowo mało i stale ich ubywa.

Ostatnio pojawia się sporo nowych ofert w peryferyjnych dzielnicach i osiedlach miast. Są to jednak głównie duże tereny, około 1 hektara, odrolnione, które trzeba dopiero podzielić pod budownictwo jednorodzinne, co wymaga czasu i trudu. Dlatego ich właściciele nie kwapią się do tego specjalnie, wolą sprzedać taniej całość deweloperowi. Również dlatego, że jeśli podzieli się teren na małe place, to już przy sprzedaży drugiego z nich urzędy skarbowe często zaczynają traktować właściciela jak przedsiębiorcę i domagają się od niego podatku.

Zwykle stawka za metr kwadratowy ziemi zależy od uzbrojenia. Najlepiej, gdy media są już doprowadzone. Najważniejsza jest energia elektryczna. Z brakiem wodociągu, gazociągu lub kanalizacji można sobie poradzić, kopiąc studnię, instalując zbiornik z gazem oraz budując szambo. Nadal utrudnieniem dla sprawnego obrotu działkami jest częsty brak aktualnych planów zagospodarowania przestrzennego. Zdaniem pośredników, ceny terenów pod zabudowę jednorodzinną będą rosły rocznie średnio o około 10 proc.

Źródło: „Rzeczpospolita" 06.03.2006 | 2006-03-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniakamienice do kupieniadziałki do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat M. Tarnobrzegmieszkania na wynajem powiat Zgierskimieszkania na wynajem gmina Czerwonakmieszkania na wynajem gmina Zakrzewdomy na wynajem w Starej Wsimieszkania na wynajem w Dąbrówce Dolnejdomy na wynajem w Witkowicach

Deweloperzy

);