Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zielona energia w Krakowie – czy to początek rewolucji?

Anna Panikowska-Filipek | 2021-03-31

Zielona energia w Krakowie – czy to początek rewolucji?
Od lipca wszystkie instytucje miejskie w Krakowie będą zasilane wyłącznie energią z odnawialnych źró

Miasto podpisało umowę, na mocy której przez najbliższe dwa lata będzie je zasilać wyłączenie energia pochodząca z OZE. Dotyczy to budynków użytku publicznego, oświetlenia ulicznego oraz komunikacji miejskiej.

Na mocy umowy z firmą ENEA SA już od lipca bieżącego roku wszystkie instytucje miejskie w Krakowie będą zasilane wyłącznie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, takich jak elektrownie wodne, wiatrowe czy panele fotowoltaiczne. Oznacza to rezygnację z wykorzystywania paliw kopalnianych. Ekologiczny prąd będzie dostarczany do krakowskich placówek oświaty i kultury, urzędów, a także tramwajów i autobusów elektrycznych. Na dodatek zasilane nim będą uliczne latarnie. Do akcji dołączyły również Tauron Arena i Centrum Kongresowe ICE Kraków. Był to pierwszy tak duży i tak ważny przetarg. Ilość zamówionej energii wynosi 424 000 MWh, która zostanie dostarczona aż do 3248 punktów miejskich. Zostanie ona zakupiona na najkorzystniejszych warunkach, oferowanych przez Towarową Giełdę Energii. Każda z instytucji otrzyma od Urzędu Regulacji Energetyki specjalną gwarancję pochodzenia energii odnawialnej.

Jest to duży krok w stronę ochrony środowiska, a także spora oszczędność dla miasta. Szacuje się, że w ciągu 2 lat obowiązywania umowy, Kraków zaoszczędzi ok. 6 mln zł.

Można powiedzieć, że od 1 lipca 2021 r. budynki i podmioty Gminy Miejskiej Kraków w mniejszym stopniu będą się przyczyniały do pogłębiania efektu cieplarnianego. Oznacza to, że w okresie dwóch lat unikniemy ponad 325 tysięcy ton emisji dwutlenku węgla. Będzie to znaczący wkład Krakowa w ochronę klimatu – ocenia prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA Tadeusz Trzmiel.

Jest to kolejna pro-ekologiczna inicjatywa miasta. Stolica Małopolski od kilku lat prowadzi działania, mające na celu poprawę efektywności energetycznej. W ich ramach odnawialną energię dla miasta wytwarza m.in. Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów czy MPO.  

Źródło: KRN.pl | 2021-03-31

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciakamienice na wynajemdomy na sprzedaż powiat Złotoryjskidomy na wynajem powiat Gorlickimieszkania na wynajem gmina Domaniewicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Sianówdomy na sprzedaż w Długiejmieszkania na wynajem w Starych Rybitwachmieszkania na sprzedaż w Jabłoń-Śliwowie

Deweloperzy

);