Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zakaz najmu krótkoterminowego a zagrożenie epidemiologiczne

Emilia Rudzka | 2020-03-20

Zakaz najmu krótkoterminowego a zagrożenie epidemiologiczne
Koronawirus - wprowadzono zakaz najmu krótkoterminowego

Pandemia, która dotarła do wszystkich kontynentów, wymusiła na rządach państw podjęcie rygorystycznych kroków. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce uderzy w wiele gałęzi gospodarki. Minister zdrowia zarządził m.in. zakaz najmu krótkoterminowego do odwołania. Niektórzy jednak znaleźli alternatywę dla popularnego najmu na doby.

Zakaz najmu krótkoterminowego

Stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce został ogłoszony na mocy rozporządzenia ministra zdrowia 13 marca 2020 roku. Wprowadzono ograniczenia dotyczące działalności niektórych sektorów, w tym krótkoterminowego najmu apartamentów, który będzie obowiązywał  do odwołania.

Na polskim rynku najmu krótkoterminowego działają setki firm. Tego typu usługi świadczą tysiące osób. Informacje zgromadzone przez AirDNA obrazują, że we wrześniu 2019 roku w popularnym serwisie Airbnb w samej Warszawie było ponad 7,8 tys. ofert najmu krótkoterminowego.

Koronawirus już wcześniej spowodował zatrzymanie krajowej i zagranicznej turystyki. Spadek liczby wynajmowanych w trybie krótkoterminowym apartamentów był już zauważalny od pewnego czasu. Specjaliści z branży uważają, że rynek turystyczny długo nie będzie w stanie zażegnać skutków obecnej sytuacji. 


Co z najmem krótkoterminowym?

Większość właścicieli mieszkań na wynajem na doby, nie mogą liczyć nawet na częściowe pokrycie kosztów. W obecnej sytuacji serwisy rezerwacyjne automatycznie zwracają klientom całą kwotę wpłaconą na poczet rezerwacji. Wcześniej osoby, które rezygnowały z wynajmu, musiały liczyć się z tym, że utracą zaliczkę i trafi ona na konto właściciela nieruchomości. Przedsiębiorcy, którzy zmuszeni byli na zaprzestanie działalności, liczą na wsparcie rządu, w tym m.in. zapowiadane odroczenie regulowania składek ZUS.

Według specjalistów, jeżeli taki stan utrzyma się przez dłuższy czas, wielu inwestorów zdecyduje się na sprzedaż swoich nieruchomości. Jest to związane z tym, że lokale nie przynoszą oczekiwanych zysków, a część z nich została sfinansowana ze środków pozyskanych z kredytów. Inni właściciele natomiast postanowili czasowo zrezygnować z najmu krótkoterminowego na rzecz najmu długoterminowego.

W najgorszej sytuacji pozostają jednak osoby trudniące się tzw. podnajmem. Wynajmują one na stałe lokal, płacąc za niego czynsz, jednocześnie oferując najem krótkoterminowy dla turystów. Ich zarobkiem była różnica wypracowana pomiędzy stałym czynszem a wygenerowanym przychodem.


Wynajem mieszkań na kwarantannę

Najemcy poszukują różnych rozwiązań, aby podczas stanu zagrożenia epidemiolocznego nadal zarabiać. Coraz częściej można spotkać się z ofertami wynajmu mieszkań na kwarantannę. Osoby, które są nią objęte, nie mogą opuszczać mieszkania oraz bezpośrednio kontaktować się z innymi. Aby kwarantanną nie została objęta cała rodzina, niektóre osoby decydują się na ten czas na wynajem mieszkania. Zauważalne jest to m.in. w przypadku naszych rodaków powracających z zagranicy.

Portale z ogłoszeniami zaczęły jednak blokować tego typu oferty. Wiele więc wskazuje, że najemcy muszą poczekać na to, aż rząd zaoferuje korzystne rozwiązania w ramach pakietu antykryzysowego.

 

Źródło: KRN.pl | 2020-03-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


3.1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (5)

EuPi ⋅ 26-03-2020 | 16:40

Najem na dobę? To zniszczy prostytutki i gdzie panowie pójdą? Można do Banasia?

Nick ⋅ 24-03-2020 | 10:16

nieaktualny artykuł

W ⋅ 24-03-2020 | 10:15

nieaktualne...

judyta ⋅ 24-03-2020 | 08:58

dokladnie - Nowe Rozporzadzenie z 20.03 odowluje to z 13.03 tak wiec od 21.03 mozna nadal prowadzic najem krotkoterminowy.... choc i tak nie ma dla kogo :(

Karola ⋅ 23-03-2020 | 08:13

Czy nowe rozporządzenie z dnia 20.03.2020 o wprowadzeniu stanu epidemi nie odwołuje tego z dnia 13.03.2020??? Czyli wytyczne z dnia 13.03 są nie ważne??

Pokaż wszystkie komentarze (5)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażhale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Jarocińskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Strzelecko-Drezdeneckimieszkania na sprzedaż gmina Mietkówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Krzyżanowicemieszkania na sprzedaż w Bogusławicachdomy na sprzedaż w Jabłonowiemieszkania na sprzedaż w Błakach

Deweloperzy

);