Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Najem krótkoterminowy: Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowe regulacje

Emilia Rudzka | 2020-03-16

Najem krótkoterminowy: Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowe regulacje
Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami dotyczącymi najmu krótkoterminowego

Coraz częściej można spotkać się z sytuacjami, gdy inwestorzy kupują mieszkania lub domy z myślą o wynajmie krótkoterminowym bez zakładania działalności gospodarczej. Wpływa to na powiększenie czarnego rynku najmu, co w konsekwencji jest konkurencją dla legalnie działających małych hoteli oraz sektora agroturystyki.

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami dotyczącymi najmu krótkoterminowego

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić uregulowania, które pomogą w uporządkowaniu najmu krótkoterminowego. Mowa tu głównie o zapewnieniu uczciwej konkurencji w odniesieniu do obiektów noclegowych, które prowadzą działalność gospodarczą i wynajmują pokoje konsumentom.

Jednym z problemów jest to, że prywatni inwestorzy kupują nieruchomości, aby wynajmować je na dni lub tygodnie. Nie rejestrują jednak działalności gospodarczej i nie rozliczają się z fiskusem. Często też obiekty reklamują się na platformach internetowych. Klienci nie mogą więc mieć pewności, że zachowany będzie standard z oferty.

Samorządy lokalne zwracają również uwagę na to, że najem krótkoterminowy bywa powodem napięć społecznych w miejscowościach turystycznych. Ma to głównie związek z konsekwencjami, jaki niesie za sobą występowanie funkcji noclegowej w miejscach, w których dominuje funkcja mieszkalna.


Nie będzie ograniczeń najmu krótkoterminowego

Ministerstwo Finansów nie chce ograniczać najmu krótkoterminowego, lecz jedynie uporządkować go prawnie. Przeciwni najmowi krótkoterminowemu są nie tylko mieszkańcy i samorządy, ale także administratorzy budynków. Dzięki uporządkowaniu funkcji mieszkalnych i noclegowych możliwe będzie uniknięcie złych emocji, które coraz częściej towarzyszą turystom. Tym samym negatywnie wpływają na postrzeganie turystyki jako ogółu.

Resort prowadzi konsultacje oraz prace koncepcyjne dotyczące najmu krótkoterminowego. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku projekt ustawy będzie gotowy.


Prace dotyczące kwestii najmu krótkoterminowego trwały od dawna

Pierwszy projekt "Białej księgi regulacji systemu turystycznego" w Polsce powstał w 2015 roku. W 2019 roku pojawił się kolejny dokument, który uwzględniał m.in. postulaty przedstawicieli branży. W Białej księdze pojawiły się uwagi na temat niedostosowania ustawy do tego, co dzieje się na rynku usług hotelarskich. Wskazywano, że problemem jest brak objęcia regulacjami podmiotów, które nie są przedsiębiorcami lub rolnikami.

Ruszyć ma również projekt Otwarte dane plus. W jego ramach powstanie elektroniczna baza wszystkich obiektów noclegowych w kraju. Pozwoli to na łatwiejsze zidentyfikowanie obiektu, zwiększy bezpieczeństwo wyjazdów turystycznych, a także umożliwi rozwiązanie problemów w kwestiach spraw podatkowych. Właściciele wynajmowanych nieruchomości będą zobowiązani zgłosić ten fakt do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Projekt ma ruszyć najpóźniej w I kwartale 2021 roku.
 

Źródło: KRN.pl | 2020-03-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażkamienice na sprzedażdomy na zamianędomy na sprzedaż powiat M. Włocławeklokale użytkowe na sprzedaż powiat Kazimierskilokale użytkowe na sprzedaż gmina M. Świnoujściedomy na wynajem gmina Brójcedomy na wynajem w Wygodziemieszkania na wynajem w Pruszanka-Barankachmieszkania na sprzedaż w Węglewie

Deweloperzy

);