Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zadłużamy się po uszy i nawet na pół wieku

2007-05-21

Zadłużamy się po uszy i nawet na pół wieku

Polacy ulegają namowom bankowców i w ostatnich miesiącach zadłużają się pod hipotekę na coraz dłuższe okresy. W niektórych bankach średni kredyt ma już ponad 30 lat! Analitycy przypuszczają, że ten trend w drugiej połowie roku jeszcze przyspieszy.


Polacy ulegają namowom bankowców i w ostatnich miesiącach zadłużają się pod hipotekę na coraz dłuższe okresy – czytamy na łamach „Gazety Wyborczej". W niektórych bankach średni kredyt ma już ponad 30 lat! Analitycy przypuszczają, że ten trend w drugiej połowie roku jeszcze przyspieszy.

Banki trafiają na podatny grunt. Z informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że Polacy coraz chętniej zadłużają się na długie okresy. Np. w sieci brokerskiej Expander (to jeden z największych pośredników na rynku, przez jego ręce przechodzi jedna siódma wszystkich udzielanych kredytów w Polsce) przeciętna długość umowy to już niemal 29 lat. Tylko w ciągu niecałego roku ta średnia wzrosła aż o 15 miesięcy! (...)

Podobnie jest u innego dużego brokera – Open Finance, twierdzi „Gazeta”. Tam średnia długość kredytów, które chcą zaciągać klienci z niektórych dużych miast – np. z Warszawy czy Poznania – wynosi 33–34 lata. W ubiegłym roku było to „tylko" 30–32 lata. Krzysztof Olszewski z Open Finance podkreśla, że dopiero w kolejnych miesiącach statystyki w pełni uwzględnią ostatnie wydłużenie okresów kredytowania przez niektóre banki. (...)

Rozmówca „Gazety Wyborczej” Emil Szweda z Open Finance przestrzega przez bezkrytycznym zaciąganiem kredytów na 45 czy 50 lat. Znacznie niższe miesięczne raty to duża pokusa, ale... – Trzeba pamiętać o cenie, jaką zapłacimy za tak długi okres. Kilka procent rocznych odsetek będzie bowiem naliczane przez kilkanaście dodatkowych lat. W przypadku kredytu na 30 lat i przy obecnym oprocentowaniu oddajemy do banku drugie tyle, ile pożyczyliśmy. Wydłużając spłaty do 50 lat suma spłacanych odsetek niemal dwukrotnie przewyższy kwotę pożyczonego kapitału – ostrzega.

Dlatego jeśli kogoś stać, powinien unikać kredytów spłacanych przez kilkadziesiąt lat. Im szybciej oddamy bankowi pieniądze, tym mniej naliczy on odsetek – przekonują analitycy. Dodają, że przy długim okresie spłaty rośnie też ryzyko związane z wahaniami stóp procentowych. Im dłużej pozostajemy „na kredycie", tym więcej może się trafić lat, gdy stopy procentowe będą wysokie i będziemy musieli spłacać wyższe raty.

Więcej informacji w „Gazecie Wyborczej”.

Źródło: Przemysław Poznański, Maciej Samcik, „Gazeta Wyborcza” | 2007-05-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniadziałki na wynajemlokale użytkowe na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat M. Gdańskdomy na sprzedaż powiat M. Olsztynlokale użytkowe na sprzedaż gmina Świdwindomy na wynajem gmina Siemieńdomy na sprzedaż w Jackowie Dworskimdomy na wynajem w Trzcińcumieszkania na wynajem w Oborze

Deweloperzy

);