Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zabużanie czekają na rekompensaty

2006-08-21

Zabużanie czekają na rekompensaty

Rząd chce w tym roku wypłacić rekompensaty zaledwie 50 Zabużanom. Tysiącom pozostałych pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Rząd chce w tym roku wypłacić rekompensaty zaledwie 50 Zabużanom. Tysiącom pozostałych pozostaje uzbroić się w cierpliwość – podaje „Gazeta Wyborcza”. Wkrótce minie rok od wejścia w życie ustawy, która gwarantuje Zabużanom rekompensatę za mienie pozostawione na Wschodzie. Jednak wciąż nie wiadomo, kiedy ją dostaną. Pieniądze nie mogą być wypłacane, dopóki nie powstanie system rejestrów (wojewódzkich i centralnego), w których gromadzone mają być dane o uznanych roszczeniach i formach ich realizacji. Z tę sprawę od października 2005 r. odpowiada resort skarbu, który najwyraźniej nie umie sobie z nią poradzić. Jak się dowiedziała gazeta, problemem jest wybór wykonawcy systemu informatycznego.

W maju resort zapewniał „Gazetę Wyborczą”, że "procedura przetargowa w trybie negocjacji z ogłoszeniem została już uruchomiona". Wypłaty rekompensat w formie świadczeń pieniężnych miały rozpocząć się "pod koniec bieżącego roku lub na początku roku 2007". Teraz okazało się, że postępowanie unieważniono po proteście jednej z zainteresowanych firm. W piątek resort poinformował, że przygotowuje kolejny przetarg.

Specjalizujący się w tego typu sprawach gdański adwokat Roman Nowosielski radzi występować przeciwko wojewodzie do sądu okręgowego – informuje Gazeta. Ale w Gdańsku z jego rady skorzystało dotąd zaledwie pięciu Zabużan.

Szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wierzycieli Skarbu Państwa Andrzej Korzeniowski twierdzi, że brak rejestrów jest dla rządu wymówką. – Dostałem właśnie list od kanclerza Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Poinformował mnie, że nasz rząd deklaruje szybką wypłatę rekompensat 50 Zabużanom w podeszłym wieku bądź w szczególnie trudnej sytuacji materialnej – opowiada „Gazecie Wyborczej” Korzeniowski. – Czyli, że można to zrobić bez rejestrów.

Ministerstwo Skarbu zapewnia, że "podjęło działania dla zapewnienia obsługi wypłaty rekompensat w minimalnym standardzie elektronicznym wymaganym przepisami prawa". Może to oznaczać, że pieniądze dostaną nieliczni, bo równocześnie resort informuje, że "wypłata rekompensat w szerszej skali rozpocznie się w pierwszym półroczu 2007 r.". Ministerstwo podkreśla, że Zabużanie nic nie stracą na opóźnieniu wypłat, bo ustawa gwarantuje im waloryzację rekompensaty.

Problem w tym, że wielu może jej nie doczekać. – Często są to ludzie w bardzo podeszłym wieku. Dla nich liczy się każdy miesiąc – tłumaczy Leszek Reguła, prezes krakowskiego oddziału stowarzyszenia wierzyciela.

Źródło: Marek Wielgo, „Gazeta Wyborcza”, 2006-08-20 | 2006-08-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na wynajemkamienice do kupieniamieszkania na wynajem powiat Grodziskimieszkania na wynajem powiat Ostrowskilokale użytkowe na wynajem gmina Wadowicemieszkania na sprzedaż gmina Drawsko Pomorskiedomy na wynajem w Koziej Wolimieszkania na sprzedaż w Mołstowiemieszkania na wynajem w Grajwie

Deweloperzy

);