Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Zabużanie czekają na rekompensaty

2006-08-21

Zabużanie czekają na rekompensaty

Rząd chce w tym roku wypłacić rekompensaty zaledwie 50 Zabużanom. Tysiącom pozostałych pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Rząd chce w tym roku wypłacić rekompensaty zaledwie 50 Zabużanom. Tysiącom pozostałych pozostaje uzbroić się w cierpliwość – podaje „Gazeta Wyborcza”. Wkrótce minie rok od wejścia w życie ustawy, która gwarantuje Zabużanom rekompensatę za mienie pozostawione na Wschodzie. Jednak wciąż nie wiadomo, kiedy ją dostaną. Pieniądze nie mogą być wypłacane, dopóki nie powstanie system rejestrów (wojewódzkich i centralnego), w których gromadzone mają być dane o uznanych roszczeniach i formach ich realizacji. Z tę sprawę od października 2005 r. odpowiada resort skarbu, który najwyraźniej nie umie sobie z nią poradzić. Jak się dowiedziała gazeta, problemem jest wybór wykonawcy systemu informatycznego.

W maju resort zapewniał „Gazetę Wyborczą”, że "procedura przetargowa w trybie negocjacji z ogłoszeniem została już uruchomiona". Wypłaty rekompensat w formie świadczeń pieniężnych miały rozpocząć się "pod koniec bieżącego roku lub na początku roku 2007". Teraz okazało się, że postępowanie unieważniono po proteście jednej z zainteresowanych firm. W piątek resort poinformował, że przygotowuje kolejny przetarg.

Specjalizujący się w tego typu sprawach gdański adwokat Roman Nowosielski radzi występować przeciwko wojewodzie do sądu okręgowego – informuje Gazeta. Ale w Gdańsku z jego rady skorzystało dotąd zaledwie pięciu Zabużan.

Szef Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wierzycieli Skarbu Państwa Andrzej Korzeniowski twierdzi, że brak rejestrów jest dla rządu wymówką. – Dostałem właśnie list od kanclerza Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Poinformował mnie, że nasz rząd deklaruje szybką wypłatę rekompensat 50 Zabużanom w podeszłym wieku bądź w szczególnie trudnej sytuacji materialnej – opowiada „Gazecie Wyborczej” Korzeniowski. – Czyli, że można to zrobić bez rejestrów.

Ministerstwo Skarbu zapewnia, że "podjęło działania dla zapewnienia obsługi wypłaty rekompensat w minimalnym standardzie elektronicznym wymaganym przepisami prawa". Może to oznaczać, że pieniądze dostaną nieliczni, bo równocześnie resort informuje, że "wypłata rekompensat w szerszej skali rozpocznie się w pierwszym półroczu 2007 r.". Ministerstwo podkreśla, że Zabużanie nic nie stracą na opóźnieniu wypłat, bo ustawa gwarantuje im waloryzację rekompensaty.

Problem w tym, że wielu może jej nie doczekać. – Często są to ludzie w bardzo podeszłym wieku. Dla nich liczy się każdy miesiąc – tłumaczy Leszek Reguła, prezes krakowskiego oddziału stowarzyszenia wierzyciela.

Źródło: Marek Wielgo, „Gazeta Wyborcza”, 2006-08-20 | 2006-08-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniakamienice na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Sztumskidomy na wynajem powiat Bydgoskimieszkania na wynajem gmina Ruda-Hutalokale użytkowe na wynajem gmina Lądek-Zdrójdomy na wynajem w Pierzwiniemieszkania na wynajem w Ernestynowiemieszkania na wynajem w Roszkowie

Deweloperzy

);