Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wyż chce mieszkać

2006-02-13

Wyż chce mieszkać

Wejście na rynek wyżu demograficznego z pierwszej połowy lat 80. oraz zwiększająca się liczba ludności napływowej w stolicy w istotny sposób zwiększają obroty na rynku.

Jak czytamy w „Życiu Warszawy”, w 2005 roku rynek wtórny, porównując go do czasów sprzed i tuż po naszej akcesji do UE, wreszcie nieco się ustabilizował. Charakterystyczny był też postępujący wzrost cen mieszkań spowodowany niską ich podażą. W ubiegłym roku, w porównaniu do 2004 roku, podaż mieszkań spadła o około 20 procent. Najwięcej nowych ofert pojawiło się latem, w lipcu i sierpniu, co zaowocowało dużą liczbą jesiennych transakcji. Jednak w ostatnim kwartale liczba ofert wyraźnie się zmniejszyła. Ponadto notuje się nieznaczne skrócenie średniego czasu sprzedaży mieszkania: teraz jest to 30 dni.
Lekko spadł w zeszłym roku popyt na używane mieszkania. Przyczyna tkwi w zmniejszającej się różnicy cen między rynkiem pierwotnym i wtórnym oraz w stosunkowo niskiej podaży ofert. Coraz większa dostępność atrakcyjnych ofert kredytowych oraz rozwinięte narzędzia finansowania zakupu nowych mieszkań sprawiają, że nastąpiła duża zmiana w preferencjach klientów interesujących się rynkiem wtórnym. Coraz bardziej popularne stają się mieszkana dwupokojowe, a średnia wielkość mieszkania to 45–54 m kw. Stale rosnący popyt na mieszkania, a także dobra koniunktura w branży deweloperskiej sugerują, że rynek wtórny będzie się cieszył coraz większym powodzeniem.
Stale wzrastający popyt ma też swoje podłoże w sprzyjającej sytuacji demograficznej. Wejście na rynek wyżu demograficznego z pierwszej połowy lat 80. oraz zwiększająca się liczba ludności napływowej w stolicy w istotny sposób zwiększają obroty na rynku. Ograniczona podaż przyczyni się do dalszego wzrostu cen, zwłaszcza wśród mieszkań o pow. 40–60 m kw. Mimo zauważalnej tendencji do kupna lokali o wyższym standardzie równie popularne będą niewielkie mieszkania do częściowego lub gruntownego remontu oraz wszelkie atrakcyjne z racji ceny nieruchomości, np. strychy mieszkalne, poddasza oraz udziały w nowych inwestycjach.

Źródło: „Życie Warszawy” 03.02.2006 | 2006-02-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemkamienice na sprzedażlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Krasnostawskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Pińczowskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Miastkowodomy na wynajem gmina Przerośldomy na wynajem w Wielewiedomy na wynajem w Lucieniumieszkania na sprzedaż w Bartkowie

Deweloperzy

);