Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wystartował program „Mieszkanie za remont”

Karolina Zając | 2022-06-09

Wystartował program „Mieszkanie za remont”
Wystartował program „Mieszkanie za remont”

W Krakowie ruszył nowy program, który reguluje zasady najmu mieszkań gminnych. Zastępuje on „Program Pomocy Lokatorom”, który funkcjonował przez ostatnie 12 lat. Co to oznacza dla potencjalnych inwestorów?

Nowe możliwości dla Małopolan

Przez ostatnie lata w stolicy Małopolski ci, którzy chcieli we własnym zakresie wykonać remont lokalu w centrum, zyskując przy tym na stawkach czynszu, mogli skorzystać z „Programu Pomocy Lokatorom”. Nie funkcjonował on jednak idealnie.
 
Kwestionowano go przede wszystkim w zakresie ustalania stawki czynszu. Dodatkowo, ze względu na odmienną sytuację finansową osób biorących udział w programie, nie zawsze udawało się doprowadzić remont do końca. Konieczna okazała się modernizacja podstawowych założeń. Tak powstała najnowsza propozycja Krakowa - „Mieszkanie za remont”.

Jak i dla kogo nowy program?

Program skierowany jest do osób, które mieszkają w stolicy Małopolski i planują pobyt stały, a nie posiadają prawa własności lub współwłasności do nieruchomości położonej w mieście lub w jej okolicach. Mowa tutaj o powiecie krakowskim, proszowickim oraz wielickim.
 
Uczestnicy projektu w okresie trzech miesięcy przed złożeniem wniosku powinni osiągnąć dochód netto na jedną osobą wynoszący 150 proc. - 350 proc. najniższej emerytury w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, 125 proc. - 300 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie dwuosobowym, a wreszcie 100 proc. - 250 proc. najniższej emerytury, gdy mowa o gospodarstwie wieloosobowym.
 
Weryfikacji mają podlegać dochody wszystkich członków danego gospodarstwa. W ten sposób władze miasta chcą ograniczyć możliwość uczestnictwa w programie osobom, które nie byłyby w stanie przeprowadzić remontu w terminie.
 
Kolejnym krokiem ma być stworzenie listy wszystkich uprawnionych, którzy zostaną uszeregowani według ustalonej punktacji. Tak wyeliminowany został tzw. licytacyjny mechanizm ustalania stawki czynszu, który funkcjonował w „Programie Pomocy Lokatorom”. Miasto zapowiada, że w pierwszej edycji na liście znajdzie się nie więcej niż 50 osób. Wnioski w tej sprawie przyjmowane będą w danym roku tylko przez jeden miesiąc, a kolejne odsłony programu ogłaszane będą jedynie wtedy, gdy poprzednia lista zostanie w całości zrealizowana.

Program już wystartował

Pierwsza edycja „Mieszkania za remont” wystartowała 1 czerwca. Wnioski można składać do końca miesiąca. Wszelkie potrzebne druki dostępne są w siedzibie Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa, który znajduje się przy Rynku Podgórskim 1. Zainteresowani znajdą je również w Biuletynie Informacji Publicznej.
 
Gdy inwestor przeprowadzi remont pustostanu w ramach programu, nieruchomość wynajmowana będzie na czas nieokreślony, a stawka czynszu za 1 mkw. ma być zgodna z oceną wartości użytkowej lokalu. Ta ustalana jest odgórnie. Obecnie ceny kształtują się w przedziale od 4,90 zł/mkw. do 12,52 zł/ mkw.
 
Osoba, która zdecyduje się dołączyć do projektu „Mieszkanie za remont”, otrzymuje 12 miesięcy na przeprowadzenie remontu. Istnieje możliwość przedłużenia tego czasu.

Zamieszanie w Katowicach

Dotychczas program z powodzeniem funkcjonował w Katowicach, jednakna początku 2022 roku został wstrzymany. Powodem było orzeczenie nadzoru prawnego wojewody śląskiego, które unieważniło zapisy, jakie dotyczyły katowickiego „Mieszkania za remont”. Nie zgadzają się z tym władze miasta, które skierowały sprawę do sądu. 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na sprzedażdomy na sprzedażkamienice na zamianęmieszkania na wynajem powiat Kłobuckidomy na sprzedaż powiat M. Elbląglokale użytkowe na wynajem gmina Osiecznamieszkania na wynajem gmina Mała Wieśdomy na sprzedaż w Strzydzewiemieszkania na wynajem w Buczyniedomy na sprzedaż w Gryszkańcach

Deweloperzy

);