Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wysokość prowizji trzeba negocjować

2006-08-30

Wysokość prowizji trzeba negocjować

Do niedawna w standardach pośredników w obrocie nieruchomościami obowiązywał przepis nakazujący pobieranie prowizji od obu stron transakcji. Był to art. 22 standardów zawodowych. Teraz ten zapis ma łagodniejsze brzmienie.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", do niedawna w standardach pośredników w obrocie nieruchomościami obowiązywał przepis nakazujący pobieranie prowizji od obu stron transakcji. Był to art. 22 standardów zawodowych. Teraz ten zapis ma łagodniejsze brzmienie. W art. 24 wspomnianych standardów czytamy: "Pośrednikowi nie wolno oferować usług pośrednictwa, przedstawiając je jako wolne od wynagrodzenia, co nie wyklucza pobierania wynagrodzenia wyłącznie od jednej strony transakcji".

Przepis jest nielogiczny, pośrednik nie może bowiem reklamować swoich usług w ten sposób, że od kupującego nie pobiera prowizji. Musi pisać, że pokrywa ją sprzedający.

Pośrednik nie powinien kupującemu oferować usług za darmo, gdyż może zostać oskarżony przez środowisko o nieuczciwą konkurencję, niestosowanie standardów zawodowych, łamanie prawa. Tymczasem pobieranie prowizji tylko od sprzedającego ma uzasadnienie finansowe. Ten bowiem dostaje pieniądze i łatwiej mu zapłacić prowizję niż kupującemu, który je wydaje, a prowizja to dla niego dodatkowy wydatek. Prowizja pobierana od obu stron transakcji łącznie wynosi około siedmiu procent. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiają się ogłoszenia: kupię, sprzedam bez pośredników.

Źródło: "Rzeczpospolita", 28.08.2006 | 2006-08-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

 

 

Super Oferta

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Dom na sprzedaż Płaza (woj....

Płaza (woj. Małopolskie) 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemkamienice do kupieniagaraże na wynajemdomy na sprzedaż powiat Żuromińskimieszkania na sprzedaż powiat Włoszczowskimieszkania na sprzedaż gmina Lipnolokale użytkowe na wynajem gmina Krasnystawmieszkania na wynajem w Zagajnikumieszkania na sprzedaż w Jędrychowiedomy na sprzedaż w Potrzaskowie

Deweloperzy

);