Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wszyscy chcą budować

2006-08-03

Wszyscy chcą budować

Mimo najlepszej od lat koniunktury w budownictwie, ubezpieczyciele zalecają ostrożność w udzielaniu kredytu kupieckiego, szczególnie firmom, które wchodzą na rynek.

Mimo najlepszej od lat koniunktury w budownictwie, ubezpieczyciele zalecają ostrożność w udzielaniu kredytu kupieckiego, szczególnie firmom, które wchodzą na rynek – donosi „Gazeta Prawna”. Z obserwacji analityków firmy Euler Hermes wynika, że tylko w Warszawie powstaje co tydzień nowa firma zajmująca się budową domów czy mieszkań – czytamy.

Nie są to oczywiście potentaci, ale przedsiębiorcy, którzy już działali w branży budowlanej, np. sprzedawali materiały budowlane czy zajmowali się usługami wykończeniowymi i postanowili skorzystać z boomu na mieszkania – mówi rozmówca „Gazety Prawnej” Tomasz Starus, dyrektor biura oceny ryzyka w Euler Hermes. Kupują więc działkę, budują osiedle domków czy kamienicę i liczą na zarobek. Pojawiają się też spółki zakładane przez kilka rodzin, które dla siebie budują 6 domków, a kolejne 6 stojące obok sprzedają.

Trzeba uważać szczególnie na firmy nowe na rynku i mniejsze, które są uzależnione od jednego płatnika-inwestora – przestrzega dziennik. Problemy z płatnościami dotykają głównie firm będących podwykonawcami, często są to przedsiębiorstwa rodzinne, bez zasobów na długoterminowe kredytowanie działalności. Problemem są też kary umowne za opóźnienia w realizacji kontraktu nawet z przyczyn niezależnych (np. upałów). Ponadto, dla dużych firm, przy obecnej koniunkturze, opóźnienie w jednym miejscu może być pokryte zyskami w drugim. Mniejsze firmy nie mają takich możliwości, dlatego powinno się badać ich kondycję.

Trzeba zachować ostrożność, bo jak przewiduje Tomasz Starus, boom w budownictwie potrwa jeszcze 2-3 lata – podsumowuje dziennik. Potem można spodziewać się ponownego wzrostu upadłości, bo nie wszystkie inwestycje młodych deweloperów mogą okazać się trafione. Może się też zdarzyć, że donatorzy z UE zakwestionują jakość czy przebieg robót i z dofinansowania nici.

Źródło: „Gazeta Prawna”, 01.08.2006 | 2006-08-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy na wynajemkamienice na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Goleniowskimieszkania na wynajem powiat Sochaczewskidomy na wynajem gmina Warlubielokale użytkowe na wynajem gmina Krasnedomy na wynajem w Piergozachmieszkania na wynajem w Lucimiidomy na sprzedaż w Myślinie

Deweloperzy

);