Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Wpłaty na konto sądu, a nie do kieszeni rejenta

2006-06-20

Wpłaty na konto sądu, a nie do kieszeni rejenta

Notariusze muszą przekazywać sądom opłaty sądowe. Niektórzy jednak tego nie robią. Ma to zmienić nowelizacja przepisów, która obowiązuje od piątku.

Notariusze muszą przekazywać sądom opłaty sądowe. Niektórzy jednak tego nie robią. Ma to zmienić nowelizacja przepisów, która obowiązuje od piątku – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Klienci notariuszy często płacą sądom rejonowym za założenie księgi wieczystej lub wpis do niej (opłaty sądowe) za ich pośrednictwem. Niestety, zdarza się, że pieniądze wcale nie trafiają do sądów, albo też docierają do nich z dużym opóźnieniem - pisze „Rzeczpospolita”. Konsekwencje tego ponosi sąd, który ich nie otrzymuje, oraz klient notariusza, ponieważ nie ze swojej winy ma problemy z założeniem księgi wieczystej (lub uzyskaniem wpisu). Cierpi też na tym dobro wymiaru sprawiedliwości.

Dlatego białostocki Sąd Apelacyjny oraz trzy inne (ze Szczecina, z Łodzi i Białegostoku) zwróciły się do ministra sprawiedliwości o zmianę przepisów dotyczących przekazywania opłat sądowych. Od piątku – czytamy dalej – obowiązuje nowelizacja rozporządzenia z 24 maja 2006 r. w sprawie pobierania przez notariuszy opłat sądowych od wniosków o wpis do księgi wieczystej zamieszczanych w aktach notarialnych (Dz. U. nr 92, poz. 646). Ma ona zapobiegać tego typu przypadkom.

Notariusze mają więc wnosić opłaty sądowe do sądu, w którego okręgu znajduje się nieruchomość. Wcześniej pobrane pieniądze przekazywali do sądu właściwego dla siedziby kancelarii. Mają na to – tak jak obecnie – czas do siódmego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrali pieniądze od klienta.

Będą oni musieli także m.in. przekazywać kopie lub oryginały potwierdzenia dokonanych wpłat.

Źródło: Renata Krupa-Dąbrowska, „Rzeczpospolita”, 19.06.2006 | 2006-06-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianękamienice do kupieniagaraże na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Górowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Lubińskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Oławalokale użytkowe na sprzedaż gmina Wolbrommieszkania na wynajem w Giewartowiemieszkania na wynajem w Chojnikachmieszkania na wynajem w Jastrzębnikach

Deweloperzy

);