Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Właścicielom zarezerwowanych gruntów należą się odszkodowania

2007-08-20

Właścicielom zarezerwowanych gruntów należą się odszkodowania

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok, który umożliwia właścicielom gruntów zarezerwowanych przez gminy pod inwestycje dochodzenie odszkodowań.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok, który umożliwia właścicielom gruntów zarezerwowanych przez gminy pod inwestycje dochodzenie odszkodowań za ograniczenie możliwości korzystania z własności – pisze „Gazeta Prawna”. Jest to już drugie takie orzeczenie, pierwsze zapadło w ubiegłym roku. W obu orzeczeniach Trybunał rozstrzygnął o prawie do odszkodowania dla właścicieli, których grunty przez wiele lat były zarezerwowane pod inwestycje publiczne. Zgodnie z wydanym orzeczeniem, obowiązujące przed 2003 rokiem polskie przepisy regulujące zasady tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego nie tylko ograniczały prawo właścicieli do realizacji inwestycji na własnych gruntach, ale uniemożliwiały również swobodne korzystanie przez nich z prawa własności.

Zarówno ustawa o planowaniu przestrzennym z lat 50., jak i kolejna z 1984 roku nie przewidywała wypłaty odszkodowania właścicielom gruntów zarezerwowanych w planach miejscowych pod inwestycje – czytamy dalej. Dziś sytuacja się zmieniła – ustawa o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym z 2003 roku przyznaje właścicielom prawo do odszkodowania za poniesioną szkodę. Gmina może również wykupić nieruchomość lub jej część albo zaoferować nieruchomość zamienną.

Zdaniem Dawida Sześciło z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka niedopuszczalne jest pozostawianie właścicieli w długoletniej niepewności co do ostatecznego przeznaczenia ich nieruchomości. „Państwo, prowadząc politykę przestrzenną, dysponuje szerokim marginesem swobody. Nigdy nie może jednak przekraczać rozsądnych granic. Konieczność uporania się z zaszłościami nie usprawiedliwia naruszania prawa własności” – wyjaśnia Dawid Sześciło.

Jak czytamy dalej w „Gazecie Prawnej”, według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka właściciele gruntów nie muszą już składać pozwów w Strasburgu. Mogą walczyć o odszkodowanie przed polskimi sądami cywilnymi. To natomiast zagraża wielu gminom, którym z tego powodu grozi katastrofa finansowa.

Więcej w „Gazecie Prawnej” zobacz

Źródło: Łukasz Sobiech, „Gazeta Prawna” 17.08.2007 | 2007-08-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniadziałki na sprzedażgaraże na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Kaliskimieszkania na sprzedaż powiat Leszczyńskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Czastarymieszkania na sprzedaż gmina Kolonowskiedomy na sprzedaż w Raciniewiemieszkania na wynajem w Skawinkachdomy na wynajem w Nowych Groszkach

Deweloperzy

);