Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Więcej pośredników i zarządców?

2006-11-06

Więcej pośredników i zarządców?

Wprowadzenie dwustopniowych licencji dla pośredników oraz zarządców nieruchomości zaproponowała niedawno Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN).

Wprowadzenie dwustopniowych licencji dla pośredników oraz zarządców nieruchomości zaproponowała niedawno Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN). Obecnie, aby zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, należy posiadać licencję, do której uzyskania konieczne jest m.in. ukończenie specjalistycznego kursu i zdanie egzaminu przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Co więcej, jeszcze tylko do końca roku o licencję mogą się ubiegać osoby ze średnim wykształceniem. Od 2007 r. wymagane będzie wykształcenie wyższe oraz studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa (o ile ktoś nie ukończył uczelni o tej specjalności). Według projektu przedstawionego przez PFRN niższy stopień licencji – tytuł „agenta nieruchomości” – mogłaby otrzymać osoba pracująca pod nadzorem pośrednika. W tym przypadku wystarczyłoby wykształcenie średnie oraz zaliczony kurs.

Przedstawiciele PFRN podkreślają, że takie zmiany są konieczne ze względu na rosnącą liczbę transakcji na rynku nieruchomości. Według Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości obecnie w całym kraju jest 6168 pośredników z licencją, zaś w branży pośrednictwa w obrocie nieruchomościami pracuje w sumie około 25 tys. osób. Zarządzaniem nieruchomościami zajmuje się około 30 tys. osób. PFRN szacuje, że do 2010 r. na rynku nieruchomości będzie zatrudnionych łącznie około 90 tys. nowych pracowników.

W przyszłości PFRN proponuje jeszcze wprowadzenie licencji trzeciego stopnia dla „wybitnych specjalistów rynku nieruchomości”, doradców posiadających szeroką wiedzę z zakresu ekonomii, finansów oraz inwestycji w nieruchomości.

Oprócz tego, w projekcie nowelizacji Ustawy o gospodarce nieruchomościami mają się znaleźć również zmiany mające ułatwić dostęp do tych zawodów. Kandydat na pośrednika lub zarządcę, posiadający wyższe wykształcenie niezwiązane z kierunkiem nieruchomościowym, będzie mógł ukończyć do wyboru kurs kwalifikacyjny lub kierunkowe studia podyplomowe. Federacja postulowała również przeniesienie egzaminów kwalifikacyjnych (na licencję pośrednika, zarządcy i rzeczoznawcy) do stowarzyszeń regionalnych oraz wprowadzenie do kodeksu cywilnego umowy pośrednictwa, jako umowy nazwanej o pośrednictwo i zarządzanie.

Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 23/2006 | 2006-11-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniagaraże na wynajemdomy na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat M. st. Warszawalokale użytkowe na sprzedaż powiat Brzezińskidomy na wynajem gmina Narewdomy na wynajem gmina Nowe Miastodomy na sprzedaż w Suradowodomy na wynajem w Zarębiniedomy na sprzedaż w Krasnej

Deweloperzy

);