Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Warszawa przystąpiła do programu Zielone Miasta

Emilia Rudzka | 2020-06-22

Warszawa przystąpiła do programu Zielone Miasta
Warszawa przystąpiła do europejskiego programu Zielona Miasta

Warszawa przystąpiła do programu Zielona Miasta. To pierwsze polskie miasto, które weźmie udział w tym projekcie. Tym samym stolica Polski dołączyła do projektu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Dzięki temu Warszawa ma większe szanse na rozwój i finansowanie inwestycji, które będą przyjazne środowisku.

Warszawa w gronie miast aktywnie walczących z ociepleniem klimatu

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że przystąpienie do programu Zielone Miasta to krok w stronę poprawy efektywności walki z ociepleniem klimatu. Stolica Polski ma szansę znaleźć się w gronie najbardziej zielonych miast na świecie.

Warszawa jest członkiem grupy C40, aktywnie walcząc z ociepleniem klimatu. Wsparcie EBOR otwiera jednak kolejne szanse dla miasta, umożliwiając przeprowadzenie efektywniejszych działań na rzecz poprawy sytuacji klimatycznej. Przykładami podjętych kroków jest m.in. ukierunkowanie na tabor zeroemisyjny, oszczędzanie energii, wymianę pieców na bardziej ekologiczne oraz ocieplanie budynków.

Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny EBOR na Europę Środkową przyznał, że podpisane porozumienie jest bardzo ważne. Jednocześnie wyraził nadzieję, że śladem Warszawy podążą inne miasta Polski, niekoniecznie wojewódzkie.


Program Zielone Miasta

Ideą programu Zielone Miasta (EBRD Green Cities) jest wsparcie dla dużych miast w realizacjach, które dążą do zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz zdrowia mieszkańców. Współfinansowane są inwestycje z zakresu m.in. transportu miejskiego, gospodarki odpadami, energetyki, oświetlenia ulicznego, termomodernizacji oraz innych ekologicznych rozwiązań.

W ramach programu Warszawa musi stworzyć długoterminową strategię zrównoważonego rozwoju – obejmującą okres 10-15 lat. Warszawscy urzędnicy mogą liczyć na wsparcie C40 Cities. Jest to grupa progresywnych klimatycznie miast.
W programie Zielone Miasta udział bierze już kilkadziesiąt miast z Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji. Wśród nich znajdują się m.in. Belgrad, Kijów, Sofia, Tbilisi oraz Tirana.


Krok w stronę walki z ociepleniem klimatu

Aby przystąpić do programu Zielone Miasto, miasto musiało zrealizować inwestycję, która pomoże w zminimalizowaniu emisji gazów cieplarnianych. W przypadku Warszawy warunkiem koniecznym był zakup taboru dla II linii metra.

W styczniu podpisano umowę ze Skodą – opiewała ona na ponad 1,3 mld zł (45 pociągów). Nawet połowę tej kwoty ma zostać pokryte ze środków pozyskanych z preferencyjnego kredytu od Europejskiego Banku Inwestycyjnego działającego w porozumieniu z EBOR.
Przez blisko 30 lat EBOR dokonał w Polsce inwestycji na kwotę ponad 45 mld zł. W ubiegłym roku 62 proc. środków przeznaczonych na finansowanie inwestycji obejmowało projekty zielone.


 

Źródło: KRN.pl | 2020-06-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości na zamianędomy do kupieniadomy na wynajem powiat Dębickidomy na sprzedaż powiat M. Jelenia Góralokale użytkowe na wynajem gmina Konstantynów Łódzkilokale użytkowe na sprzedaż gmina Osieckdomy na sprzedaż w Krzyszkowicachdomy na sprzedaż w Pleśniedomy na wynajem w Sławocinie

Deweloperzy

);