Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

17 milionów na termomodernizację dla Katowic

Rafał Chojnacki | 2020-01-21

17 milionów na termomodernizację dla Katowic

Jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce walczy o czystsze powietrze, poprzez działania zmierzające do ograniczenia emisji pyłów i gazów pochodzących z domowych pieców.

Na inwestycje związane z termoizolacją, miasto otrzymało ponad 17 mln złotych dotacji z Unii Europejskiej. Obejmie ona działania dotyczące 12 obiektów. Są wśród nich wielorodzinne budynki mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej.

 

Termoizolacja w Katowicach


Projekty dotyczące domów wielorodzinnych dotyczą termoizolacji wybranych budynków przy ulicach Zamenhofa, Wolnego i Słonimskiego. Dodatkowo wykonane zostaną przyłączenia domów przy ulicy Grunwaldzkiej i Franciszkańskiej do sieci ciepłowniczej. Zostaną one również poddane termoizolacji. Koszt tych projektów opiewa na 11,3 mln zł. Wysokość dotacji unijnej wynosi 7,4 mln złotych. Miasto otrzyma również dotację z budżetu państwa w wysokości 448,9 tys. złotych. Pozostałe środki stanowią wkład własny z budżetu miejskiego.


Obiekty użyteczności publicznej, które zostały uwzględnione w dofinansowanych projektach, to trzy szkoły, działające na terenie Katowic. Ich termoizolacja ma kosztować 17,3 mln zł. Dofinansowanie unijne pokryje z tej kwoty 8,4 mln, zaś 706,8 tys. zł dołoży budżet państwa. Uzyskanie dotacji pozwoli miastu na przesunięcie środków, planowanych na te wydatki, na inne obiekty, wymagające dofinansowania. W chwili obecnej na biurkach urzędników znajdują się projekty dofinansowania termomodernizacji 44 inwestycji, z samych tylko obiektów użyteczności publicznej.

 

Kolejne samorządy dostają dotacje


Termoizolacja pozwala na znaczne zmniejszenie ilości energii koniecznej do ogrzewania budynków. Dlatego kolejne polskie samorządy otrzymują na ten cel dotacje. W styczniu 2020 roku informację o otrzymaniu dotacji w wysokości 12,5 mln zł na termomodernizację 12 budynków opublikowało województwo lubelskie. Województwo świętokrzyskie będzie mogło dofinansować takie zabiegi w czterech gminach. Z kolei sam Rybnik otrzymał dotację na wymianę pieców w budynkach mieszkalnych i ich termoizolację.

 

Termomodernizacja dla podatnika


Warto pamiętać, że koszty termomodernizacji własnego budynku mieszkalnego można również odliczać, korzystając ulgi podatkowej w PIT-36, PIT-37, PIT-36L i PIT-28. Można zatem odliczyć od dochodu całkowity koszt, jaki ponosi się przy takiej inwestycji.
W skład wydatków, które są objęte przepisami o uldze podatkowej, wchodzą zarówno usługi budowlane, jak i zakup materiałów, które posłużą do termoizolacji domu. Warunkiem jest zakończenie inwestycji w ciągu trzech lat od jej udokumentowanego rozpoczęcia.
Wydakni z każdego kolejnego roku trwania inwestycji należy rozliczać na bieżąco. Wystarczy ująć je w odpowiedniej deklaracji PIT. Warto o tym pamiętać, ponieważ nie ma możliwości rozliczenia całości wydatków po zakończeniu termomodernizacji. 

Źródło: KRN.pl | 2020-01-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażgaraże na wynajemhale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat Białostockimieszkania na wynajem powiat leskilokale użytkowe na wynajem gmina Mirosławieclokale użytkowe na sprzedaż gmina Rypinmieszkania na sprzedaż w Przeradowiedomy na sprzedaż w Anusiniemieszkania na wynajem w Pągowie

Deweloperzy

);