Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

W Polsce prawie połowa młodych dorosłych mieszka z rodzicami

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-11-30

W Polsce prawie połowa młodych dorosłych mieszka z rodzicami
47,5 proc. Polaków w wieku między 25 a 34 lat nadal zamieszkuje dom rodzinny.

Liczba młodych dorosłych Polaków w wieku 25-34 mieszkających z rodzicami wzrosła w ciągu 2020 r. aż o 172 tys. Łącznie problem ten dotyczy już blisko 2,6 mln osób.

Jak wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane Eurostatu, aż 47,5 proc. Polaków w wieku między 25 a 34 lat, czyli niemal 2,6 mln osób, nadal zamieszkuje dom rodzinny. Rok wcześniej odsetek ten nie przekraczał 44 proc. To o 172 tys. więcej niż w 2019 r. Tak wysokiego odsetka dorosłych Polaków mieszkających z rodzicami jeszcze nie było. Jest to najwyższy odnotowany wynik w historii badania.

Już w 2019 r., kiedy odsetek Polaków mieszkających z rodzicami nie przekraczał 44 proc., był to jeden z najwyższych wyników w Europie – o ok. połowę wyższy niż europejska średnia. Wyprzedzały nas przede wszystkim wyraźnie biedniejsze kraje bądź te, w których późna wyprowadzka jest uwarunkowana obowiązującym w danym kraju modelem społecznym, np. Serbia, Chorwacja, Grecja, Portugalia czy Bułgaria.

 

Wysoki wynik to efekt pandemii

Jak wskazano w analizie przygotowanej przez HRE Investments, tak wysoka liczba Polaków zamieszkujących dom rodzinny ma swoje źródło w konsekwencjach wywołanych pandemią koronawirusa. Efektem jej negatywnych skutków były bowiem liczne decyzje dorosłych Polaków albo o powrocie do domów rodzinnych, albo o przesunięciu momentu wyprowadzki. Niepewność związana z ryzykiem utraty dochodów, zawirowań na rynku pracy, a także zamykania poszczególnych segmentów gospodarki w związku z obostrzeniami wywołała obawy o samodzielną przyszłość.

– Wbrew pozorom czy obiegowej opinii problem nie dotyczył głównie studentów. Dane Eurostatu sugerują bowiem, że w ostatnim roku odsetek dorosłych Polaków, którzy mieszkali z rodzicami, najmocniej wzrósł w gronie osób w wieku od 30 do 35 lat. Mówiąc wprost – problem najmocniej dotknął trzydziestolatków. Zanotowana zmiana była bardzo duża – w poszczególnych rocznikach odsetek wzrósł o od 9 do 17 proc. w ciągu zaledwie roku – zauważył Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

 

Sytuację poprawić może program kredytów bez wkładu własnego

Jak wskazuje ekspert, przywołane dane potwierdzają, jak duże znaczenie miało to, że w ubiegłym roku o kredyty mieszkaniowe było o wiele trudniej. Szczególnie odczuły to osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Młodzi Polacy niejednokrotnie zatrudnieni są bowiem w oparciu o tzw. umowy śmieciowe, a w 2020 r. banki patrzyły na te źródła dochodu szczególnie nieprzychylnie.

W efekcie trudności w zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego w 2020 r. nawet 200 - 300 tys. Polaków nie mogło sobie pozwolić na zakup nieruchomości i wyprowadzkę od rodziców. Sytuacja uległa jednak zmianie w 2021 r. Zmiana podejścia banków do wnioskujących o kredyty spowodowały, że do banków napłynęło w br. co najmniej kilkadziesiąt tys. wniosków kredytowych, które w normalnych warunkach zostałyby złożone w poprzednim roku.

Jednak odbudowa popytu na rynku nieruchomości przyczyniła się też do rosnących cen mieszkań – nadal więc nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania. Odpowiedzią może być rządowy program gwarancji kredytowych dla osób chcących nabyć nieruchomość, który ma wejść w życie za pół roku.

 

– HRE Think Tank apelował o wprowadzenie takiego mechanizmu od pierwszych tygodni epidemii. Powód jest prosty – kredyty bez wkładu własnego mogą nawet o kilka lat skrócić drogę do własnego mieszkania. Aż tyle czasu młodzi potrzebują bowiem, aby uzbierać niezbędny do kredytu wkład własny – podsumował Bartosz Turek. 

Źródło: KRN.pl | 2021-11-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażinne nieruchomości na zamianędomy na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat M. Białystoklokale użytkowe na wynajem powiat M. Gdyniadomy na sprzedaż gmina Potęgowomieszkania na wynajem gmina Zakopanemieszkania na sprzedaż w Chorzeminiemieszkania na sprzedaż w Strzebieliniemieszkania na sprzedaż w Helenowie

Deweloperzy

);