Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Nie ma jak u mamy — czyli dlaczego dorośli Polacy wciąż mieszkają z rodzicami

Rafał Chojnacki | 2020-06-25

Nie ma jak u mamy — czyli dlaczego dorośli Polacy wciąż mieszkają z rodzicami
43,9 proc. osób między 25 a 34 rokiem życia mieszka z rodzicami

Aktualne dane Eurostatu, dotyczące sytuacji mieszkaniowej młodych ludzi pokazują, że ponad 40 proc. dorosłych Polaków nie wyprowadza się z domu rodzinnego. Jesteśmy w tej kategorii jednym z państw, w których sytuacja wygląda najgorzej.

Młodzi dorośli w Polsce

Warto zwrócić uwagę na to, jaką metodę zastosowano w badaniach. Jako młodych dorosłych określono osoby, które ukończyły 25 lat, ale nie przekroczyły 34 roku życia. Oznacza to, że w większości są to osoby, które ukończyły już studia i większość z nich funkcjonuje już na rynku pracy.

Statystyki Eurostatu mówią nam, że 43,9 proc. osób spełniających powyższe kryteria mieszka z rodzicami. O ile już same liczby wyrażone procentami mogą robić wrażenie, to jeszcze dobitniej zadziała wyliczenie, z którego wynika, że problem ten dotyczy około 2,4 mln młodych Polaków.

W badaniach statystycznych pominięto osoby, które mimo iż mieszczą się w przyjętym kryterium wiekowym, wciąż zamieszkują w akademikach lub koszarach. Oznacza to, że do tej i tak dość już wysokiej liczby, należałoby doliczyć jeszcze spory odsetek obecnych studentów i żołnierzy, którzy przed podjęciem nauki lub służby nie mieszkali samodzielnie.

 

Polska na tle Europy

Choć dane statystyczne dotyczące młodych Polaków nie wyglądają najlepiej, okazuje się, że są kraje, w których sytuacja wygląda jeszcze gorzej. To między innymi Serbia, Chorwacja, Macedonia, Słowacja i Bułgaria, ale też również choćby Portugalia, Malta, Grecja i Włochy. Problem ten nie dotyczy zatem wyłącznie krajów postkomunistycznych. W większości z wyżej wymienionych państw 50 proc., a nawet więcej młodych ludzi, wciaż mieszka przy rodzicach. Rekord należy do Chorwacji, której jest to aż 62,4 proc.

Po drugiej stronie wykresu znajdują się przede wszystkim państwa nordyckie, w których zaledwie kilka procent młodych dorosłych nie mieszka samodzielnie. W Szwecji jest to 6,4 proc., w Norwegii 5,5 proc., w Finlandii 4,8 proc. a w Danii 4,0 proc.

 

Główne powody mieszkania z rodzicami

Przynajmniej częściowo różnice między wspomnianymi powyżej krajami wynikają z zamożności. Nie jest to jednak jedyne kryterium. Wiele zależy tu od zachęty ze strony państwa, dla którego zakładanie przez młodych ludzi nowej rodziny jest jedną z sił napędowych gospodarki. Dotyczy to nie tylko budownictwa, ponieważ nowe mieszkanie trzeba wyposażyć i umeblować. Programy pomocowe mogą być tu zatem ważnym czynnikiem.

Powodów różnic można szukać również w kwestiach antropologicznych, ponieważ północnoeuropejski model rodziny różni się od południowego. Jednak są to już kwestie, które wymykają się badaniom Eurostatu.

Źródło: KRN.pl | 2020-06-25

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemkamienice do kupieniadomy na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat M. Sopotlokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Łódźmieszkania na sprzedaż gmina Kaliskadomy na sprzedaż gmina Biały Dunajecmieszkania na wynajem w Wiejcachmieszkania na sprzedaż w Chojnedomy na sprzedaż w Zaskoczyn

Deweloperzy

);