Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

W Polsce buduje się coraz więcej – podsumowanie I kwartału 2021

Anna Panikowska-Filipek | 2021-04-23

W Polsce buduje się coraz więcej – podsumowanie I kwartału 2021

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku wzrosła zarówno liczba mieszkań oddanych do użytku, jaki i tych, których budowę dopiero rozpoczęto. Wydano również więcej pozwoleń na budowę niż przed rokiem.

Wysoki popyt na mieszkania i duża liczba oddanych nieruchomości

Jak wynika z danych GUS-u, w okresie od początku stycznia do końca marca 2021 r. do użytkowania przekazano 53 300 lokali mieszkalnych. To ponad 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. 30 400 z nich pochodziło od deweloperów, natomiast 21 700 od osób prywatnych. Szczególnie widoczna jest dynamika na rynku wtórnym – zanotowano tu wzrost o ponad 21 proc. Pozostałe 1164 mieszkania stanowiły lokale czynszowe, komunalne, zakładowe oraz społeczne. Tutaj również zanotowano wzrost, choć być on niewielki – wybudowano zaledwie 257 lokali więcej.

Zwiększyła się także całkowita powierzchnia użytkowa oddanych do użytku mieszkań. Wyniosła ona 51 mln mkw. To o 13 proc. więcej niż przed rokiem. Średnia powierzchnia lokalu wynosiła natomiast 95,5 mkw.

Liczna nieruchomości mieszkalnych oddawanych do użytku rośnie z roku na rok. Od 2005 r. wzrosła ona 2,5 krotnie. 2021 r. rozpoczął się mocnym odbiciem po pewnym przestoju związanym z pandemią. Według analizy HRE Investment koniunktura w budownictwie jest obecnie na najwyższym poziomie.

 

Rekordowa liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń

W I kwartale 2021 r. rozpoczęto budowę 63 700 mieszkań. W samym marcu było to prawie 18 000. Jest to historycznie wysoki, niemal o 63 proc. wyższy wynik niż w marcu 2020 r wynik. Pokazuje to, jak duży jest obecnie w Polsce popyt na nieruchomości. Cały I kwartał wypadł natomiast o ponad 21 proc. więcej niż przed rokiem. 40 100 z tej puli stanowią inwestycje deweloperskie, natomiast 22 100 indywidualne. Liczba osób decydujących się na budowę własnego domu wzrosła o niecałe 13 proc.

Okazuje się, że wydano również rekordowo dużo pozwoleń na budowę. W I kwartale 2021 r. było to aż 84 300, co daje wynik o 42 proc. wyższy niż przed rokiem. Tak duża ilość wydanych pozwoleń wskazuje na to, że w najbliższym miesiącach możemy się spodziewać podtrzymania dynamicznego wzrostu nowych inwestycji mieszkaniowych w kraju.

 

Źródło: KRN.pl | 2021-04-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęmieszkania na wynajeminne nieruchomości do kupieniamieszkania na wynajem powiat Krośnieńskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Siemianowice Śląskielokale użytkowe na sprzedaż gmina Lipiedomy na wynajem gmina Sławatyczemieszkania na wynajem w Ciborachdomy na wynajem w Kwiatkowicachdomy na sprzedaż w Parzęczewie

Deweloperzy

);