Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Budownictwo mieszkaniowe w styczniu 2021 roku

Emilia Rudzka | 2021-02-22

Budownictwo mieszkaniowe w styczniu 2021 roku
W styczniu 2021 roku do użytkowania oddano 17,1 tys. mieszkań.

W styczniu 2021 r. do użytku oddano mniej mieszkań niż rok temu. Odnotowano wzrost mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w styczniu 2021 roku

Zgodnie z danymi GUS w styczniu 2021 roku do użytkowania oddano 17,1 tys. mieszkań. Jest to wartość o 7,5 proc. niższa niż w analogicznym okresie ub. r. Deweloperzy dostarczyli na rynek 10,1 tys. nowych mieszkań (spadek o 112,6 proc. r/r), natomiast inwestorzy indywidualni – 6,7 tys. mieszkań (wzrost o 2,8 proc. r/r). W ramach obu form oddano do użytkowania w sumie 98,5 proc. ogółu mieszkań.

Budownictwo spółdzielcze wniosło na rynek 134 nowe mieszkania – rok temu było to 248 mieszkań. Pozostałe formy (komunalne, społeczne czynszowe i zakładowe) dostarczyło na rynek 117 mieszkań – rok temu było to 104 mieszkania.
W styczniu 2021 roku powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do użycia wyniosła łącznie 1,6 mln mkw. (spadek o 3,2 proc. r/r). Przeciętna powierzchnia jednego mieszkania to 94,1 mkw.

W styczniu br. w porównaniu do ub. r. zaobserwowano zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej dla podmiotów zajmujących się budową budynków (spadek o 14,4 proc. r/r). Spadek odnotowano również w porównaniu do grudnia ub. r. – aż o 54 proc. r/r.


Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym w styczniu 2021 roku

W styczniu br. uzyskano 23,3 tys. pozwoleń lub zgłoszeń budowy mieszkań. Jest to wartość o 26,8 proc. wyższa niż rok temu. Deweloperzy otrzymali 14,9 tys. pozwoleń (wzrost o 30,2 proc. r/r), natomiast inwestorzy indywidualni – 8,3 tys. (wzrost o 21,2 proc. r/r). Łącznie w obu tych formach budownictwa wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 99,5 proc. ogółu mieszkań.
W przypadku budownictwa spółdzielczego według danych GUS było 75 mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. Dla porównania w analogicznym okresie ub. r. były to 4 mieszkania. W ramach pozostałych form budownictwa w styczniu br. było to 45 mieszkań w porównaniu do 104 mieszkań w styczniu ub. r.


Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w styczniu 2021 roku

W styczniu 2021 roku wystartowano z budową 17,4 tys. mieszkań (więcej o 9,6 proc. r/r). Deweloperzy rozpoczęli realizację budowy 12,4 tys. mieszkań (więcej o 23,9 proc. r/r), natomiast inwestorzy indywidualni – 4,7 tys. mieszkań (mniej o 12,6 proc. r/r). Łącznie w tych dwóch formach budownictwa rozpoczęto budowę 98,6 proc. ogółu mieszkań.

W przypadku budownictwa spółdzielczego w styczniu br. rozpoczęto budowę 116 mieszkań – w porównaniu do 157 mieszkań w styczniu ub. r. Pozostałe formy budownictwa to start budowy 136 nowych mieszkań – w porównaniu do 285 przed rokiem.
Według szacunków GUS na koniec stycznia 2021 roku w budowie pozostawało łącznie 827,7 tys. mieszkań. Jest to wartość o 0,6 proc. większa niż w styczniu ub. r.

Wartość produkcji budowlano-montażowej dotycząca robót inwestycyjnych w styczniu br. zmniejszyła się o 15,4 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ub. r. Wskaźnik obrazujący dynamikę produkcji budowlano-montażowej w styczniu br. w porównaniu do wartości z 2015 roku wyniósł 65,8. Wyeliminowano wpływ czynników o charakterze sezonowym – wówczas okazało się, że produkcja budowlano-montażowa była niższa o 6,5 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu ub. r. (wyższa w porównaniu do grudnia 2020 roku o 1,7 proc.).

W styczniu br. największe wartości w przypadku mieszkań, który zostały oddane do użytkowania, których budowę rozpoczęto oraz na których wydano pozwolenia na budowę, zaobserwowano w woj:

  • mazowieckim (odpowiednio 4,2 tys., 2,7 tys., 4,2 tys.),
  • wielkopolskim (odpowiednio 1,6 tys. 2,9 tys., 3,1 tys.),
  • pomorskim (odpowiednio 1,5 tys., 1,6 tys., 3,6 tys.).

 

Źródło: KRN.pl | 2021-02-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania do kupieniadomy na wynajeminne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Słupskilokale użytkowe na wynajem powiat Nowotomyskidomy na wynajem gmina Kaletylokale użytkowe na wynajem gmina Racławicedomy na wynajem w Kurzeszyniemieszkania na sprzedaż w Borszynie Małymdomy na wynajem w Luchowie Górnym

Deweloperzy

);