Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

W III kwartale deweloperzy sprzedali więcej mieszkań niż przed rokiem

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-10-13

W III kwartale deweloperzy sprzedali więcej mieszkań niż przed rokiem
Wyniki sprzedaży deweloperów giełdowych od kilku lat utrzymują się na wysokim poziomie.

Niektórzy deweloperzy zamknęli miniony kwartał z wynikiem 1 tys. sprzedanych mieszkań.

Spółka HRE Inwestments zaprezentowała analizę wyników sprzedaży mieszkań na podstawie danych publikowane przez przedsiębiorców z branży deweloperskiej. Jak wynika z raportu, w III kwartale br. 14 firm sprzedających mieszkania podpisało umowy dot. łącznie 6 520 mieszkań. Oznacza to wzrost o 20 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ub. r., gdy nabywcy podpisali umowy na 5,4 tys. lokali. Co ciekawe, pomimo spadku sprzedaży w ujęciu rok do roku, deweloperzy sumarycznie sprzedali więcej.

Po części jest to efekt niskiej bazy – tego, że w III kwartale 2020 r. sprzedaż firm deweloperskich znacznie się poprawiła, ale nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed epidemii – czytamy w raporcie.

Miniony kwartał, w porównaniu do II kwartału br., przyniósł jednak gorsze wyniki – od kwietnia do czerwca br. deweloperzy sprzedali bowiem łącznie 6 951 mieszkań. W III kwartale odnotowano więc spadek sprzedaży o 6,2 proc. Jak wskazują eksperci HRE Investments, taki wynik może być spowodowany zarówno niedostateczną podażą mieszkań, wzrostem cen i wypychaniem z rynku części potencjalnych nabywców, jak i powolną normalizacją odroczonego popytu, który uruchomił się w tym roku wraz z obniżeniem zawyżonych przez pandemię wymagań stawianych potencjalnym kredytobiorcom przez banki.

 

Popyt przewyższa podaż

Wśród przyczyn odnotowanych w III kwartale br. wyników wymienia się zbyt małą liczbę mieszkań. Pomimo rekordowej liczby mieszkań w budowie popyt aktualnie przewyższa bowiem podaż. Niedostateczna oferta firm deweloperskich powoduje natomiast spadek liczby umów sprzedaży. Niezadowalająca propozycja to z kolei wynik zarówno dużego popytu wśród zwykłych kupujących, jak i aktywności zagranicznych funduszy inwestycyjnych – ich zakupy stanowią ok. 20 proc. mieszkań sprzedawanych na największych rynkach.

Tymczasem, jak wynika z danych JLL, oferty deweloperów sprzedających mieszkania w dużych miastach powinny być dwukrotnie większe, tak, by nie stwarzać presji na wzrost cen.

Wyniki sprzedaży deweloperów giełdowych od kilku lat utrzymują się na wysokim poziomie. Jak na razie rekord sprzedaży padł w IV kwartale 2017 r., kiedy firmy chwalące się swoimi wynikami sprzedały prawie 9 tys. mieszkań. Znacznie gorszy wynik odnotowano z kolei w II kwartale 2020 r. Wtedy – przy okazji wybuchu epidemicznej niepewności - sprzedano zaledwie 4 tys. lokali. I choć w bieżącym roku nie ma się co spodziewać, że deweloperom uda się sprzedać równie dużo mieszkań, co w 2017 r., to już wynik z 2020 r. na pewno uda się pokonać – przewidują eksperci.

Zdaniem specjalistów efektem dość wysokiej liczby podpisywanych umów oraz rosnących cen nieruchomości powinien być odnotowany na koniec br. rekordowy wynik pod względem wartości sprzedawanych mieszkań. 

Źródło: KRN.pl | 2021-10-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęmieszkania do kupieniakamienice do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Kazimierskimieszkania na wynajem powiat Skarżyskidomy na wynajem gmina Skałalokale użytkowe na sprzedaż gmina Stargard Szczecińskimieszkania na wynajem w Janowiedomy na sprzedaż w Książu Mały-Koloniimieszkania na sprzedaż w Cienia

Deweloperzy

);