Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Urzędnik zadecyduje, co jest remontem

2006-07-08

Urzędnik zadecyduje, co jest remontem

Sprzedając mieszkanie przed upływem 5 lat od daty jego nabycia, nie musimy płacić obowiązującego 10-proc. podatku. Warunkiem jest przeznaczenie uzyskanej kwoty na remont. Tyle że przepisy nie precyzują, jakie wydatki można uznać za remont i jak je dokumentować, co niestety stwarza urzędom podatkowym nieograniczone możliwości interpretacyjne

Sprzedając mieszkanie przed upływem 5 lat od daty jego nabycia, nie musimy płacić obowiązującego 10-proc. podatku. Warunkiem jest przeznaczenie uzyskanej kwoty na remont. Tyle że przepisy nie precyzują, jakie wydatki można uznać za remont i jak je dokumentować, co niestety stwarza urzędom podatkowym nieograniczone możliwości interpretacyjne – pisze "Gazeta Prawna".

Jak czytamy dalej, najczęściej, dokonując interpretacji zwolnienia określonego w przepisie 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT, pomocniczo posługiwano się przepisami rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy. W rozporządzeniu tym nie ma jednak legalnej definicji pojęć "remont" i "modernizacja" występujących w omawianym przepisie. Zatem o tym, co należy zaliczyć do wydatków remontowo-modernizacyjnych, zadecyduje urzędnik.

Co prawda wspomniane rozporządzenie ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa utraciło moc 31 grudnia 2005 r, to jednak może być pomocne w interpretacji, co do kwalifikacji poniesionych wydatków.
Przy interpretacji terminów "remont" i "modernizacja" można skorzystać z definicji zawartych w prawie budowlanym. Zgodnie z nim – pisze dziennik – remontem będzie wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
Ponadto, zarówno organy, jak i sądy administracyjne posługują się także znaczeniem pojęć "remont" i "modernizacja" przyjętym w języku potocznym. Zgodnie z takim podejściem remont to naprawa czegoś, doprowadzenie do poprzedniego stanu używalności, modernizacja zaś to unowocześnienie podnoszące wartość techniczną oraz użytkową przedmiotu.
I wreszcie podatnik może powołać się na wyjaśnienia resortowe oraz orzecznictwo powstałe na gruncie nieobowiązującej już ulgi remontowej i budowlanej.

Ważna jest też kwestia udokumentowania wydatków remontowych – dodaje „Gazeta Prawna” – choć ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie reguluje obowiązku gromadzenia takich dowodów, a jedynie wskazuje konieczność ich wykazania. Zakupy związane z remontem lub modernizacją lokalu można zatem dokumentować: fakturami, rachunkami, pokwitowaniami osób, które odebrały należności za wykonane prace lub dostarczone towary itp.

Źródło: Bogdan Świąder, „Gazeta Prawna”, 5.07.2006 | 2006-07-08

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na sprzedażmieszkania poszukiwane do wynajęciainne nieruchomości poszukiwane do wynajęciamieszkania na sprzedaż powiat Kwidzyńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Kamiennogórskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Pogorzeladomy na sprzedaż gmina Rąbinomieszkania na sprzedaż w Józefowiedomy na sprzedaż w Miodusy-Stasiowiętamieszkania na wynajem w Rybitwach

Deweloperzy

);