Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Ulga w podatku spadkowym nie dla wszystkich

2006-06-12

Ulga w podatku spadkowym nie dla wszystkich

Spadkobierca, który otrzyma spłatę za odziedziczoną część domu i przeznaczy ją na kupno czy budowę własnego, nie może liczyć na ulgę w podatku spadkowym.

Spadkobierca, który otrzyma spłatę za odziedziczoną część domu i przeznaczy ją na kupno czy budowę własnego, nie może liczyć na ulgę w podatku spadkowym - pisze "Rzeczpospolita".

To niedobra wiadomość dla spadkobierców, którzy nie zamierzają mieszkać w spadkowym domu czy mieszkaniu - czytamy w gazecie.

Wśród nich jest Adam K. Jego matka pozostawiła w spadku budynek mieszkalny o pow. użytkowej 160 mkw. z działką o pow. 926 mkw., wyceniony przez biegłego sądowego na 310 tys. zł. Adam K. nie ma własnego domu ani mieszkania, ale buduje dom – opisuje „Rzeczpospolita”. Drugą spadkobierczynią jest jego siostra. Ta mieszka w spadkowym domu od 1986 r. Jej brat nie miał i nie ma dostępu do tej nieruchomości.

Od 2004 r. toczy się postępowanie o dział spadku. Adam K. chce uzyskać spłatę od siostry i przeznaczyć ją na dokończenie budowy. Ma też nadzieję na ulgę mieszkaniową w podatku spadkowym, obejmującą część wartości domu. Urząd skarbowy odmówił jednak wydania decyzji stwierdzającej prawo do ulgi.

Spadkobierca nie spełnił warunków korzystania z tej ulgi, przewidzianych w art. 16 ustawy z 1981 r. o podatku od spadku i darowizn. Jednym z nich, oprócz nieposiadania własnego mieszkania albo domu, jest zamieszkiwanie w spadkowym lokum przez pięć lat.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Źródło: Izabela Lewandowska, "Rzeczpospolita". 10.06.2006 | 2006-06-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdomy do kupieniahale i magazyny na wynajemdomy na wynajem powiat Szamotulskimieszkania na sprzedaż powiat Nowomiejskidomy na sprzedaż gmina Jaworzedomy na wynajem gmina Wągrowiecmieszkania na sprzedaż w Ostrowachdomy na wynajem w Trzebowiedomy na sprzedaż w Piętki-Gręzkach

Deweloperzy

);