Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Turystyczna baza noclegowa w 2020 r. – najwyższy spadek liczby turystów w Małopolsce

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-01-18

Turystyczna baza noclegowa w 2020 r. – najwyższy spadek liczby turystów w Małopolsce
2020 przyniósł spadki w korzystaniu z turystycznej bazy noclegowej, powodowane pandemią koronawirusa

Jak podaje GUS liczba turystów zagranicznych w październiku 2020 r. w odniesieniu do października 2019 r., spadła o 73,8 proc. Natomiast w listopadzie podróżujących łącznie było aż o 78,9 proc. mniej niż rok wcześniej.

Raport przedstawiony przez Główny Urząd Statystyczny objął turystyczne obiekty noclegowe dysponujące minimum dziesięcioma miejscami noclegowymi. Z bilansu wynika, że rok 2020 przyniósł znaczne spadki, powodowane przede wszystkim trwającą na całym świecie pandemią koronawirusa. COVID-19 utrudnia podróżowanie pomiędzy granicami państw, co wyraźnie widać w przedstawionej przez GUS analizie: 87,3 proc. spośród wszystkich podróżujących w październiku stanowili bowiem turyści krajowi (łącznie było ich 1,2 mln – spadek 48,9 proc. rok do roku), natomiast turystów zagranicznych odwiedziło wówczas nasz kraj 0,2 mln (co oznacza spadek aż 73,8 proc. w odniesieniu do wyników odnotowanych rok wcześniej). Jak podaje GUS, w październiku 2020 r. najchętniej z oferty obiektów noclegowych korzystali turyści przybywający z Niemiec – stanowili oni aż 47,4 proc. wszystkich zagranicznych turystów. To jednak mimo wszystko liczba o blisko połowę niższa niż rok wcześniej.

Łącznie w październiku minionego roku z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 1,4 mln turystów (spadek o 54,4 proc. rok do roku – w październiku 2019 r. liczba sięgnęła 3 mln.). Skorzystali oni wówczas z łącznie 3,7 mln noclegów. To liczba o 46,8 proc. niższa niż rok wcześniej. Stopień wykorzystania miejsc w obiektach noclegowych wyniósł 21,5 proc. (spadek 16,5 proc. rok do roku).

 

Największe spadki w najmie turystycznym odnotowano w Małopolsce

We wszystkich województwach, w porównaniu do października 2019 r., odnotowano spadki liczby turystów korzystających z noclegów. Największe wystąpiły w najmie turystycznych obiektów oferujących przyjezdnym nocleg na terenie województwa małopolskiego (o 66,9 proc. mniej podróżujących), mazowieckiego (o 65,0 proc. mniej) oraz łódzkiego (o 59,6 proc. mniej).

Najmniejszy spadek , bo o 32,2 proc., odnotowano w obiektach zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim. Największe spadki liczby udzielonych noclegów również odczuli przedsiębiorcy z branży turystycznej działający na terenie Małopolski (o 61,9 proc.) i województwa mazowieckiego (o 61,6 proc.). Najmniejszy spadek dotknął natomiast przedsiębiorców z województwa warmińsko-mazurskiego (o 27,7 proc.).

W listopadzie spadki te były jeszcze wyraźniejsze – łączna liczba turystów w Polsce rok do roku zmalała aż o 78,9 proc. Według zestawienia GUS z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało wówczas tylko łącznie 549,1 tys. turystów, w tym 498,6 tys. turystów krajowych (spadek o 75,8 proc.) i 50,5 tys. przybywających spoza granicy (czyli aż o 90,5 proc. mniej niż rok wcześniej). Podróżującym udzielono 1,3 mln noclegów – o 78,4 proc. mniej niż rok wcześniej (wówczas było to aż 6,0 mln). Turyści krajowi skorzystali w listopadzie 2020 r. z 1,1 mln (mniej o 76,2 proc. niż rok wcześniej) noclegów, natomiast turyści zagraniczni – z 0,2 mln. (spadek o 86,2 proc.).

Listopad 2020 r. również przyniósł znaczne spadki liczby turystów we wszystkich województwach. Najmniejszy, bo 61,1 proc, odnotowano w województwie lubuskim. Natomiast w aż 15 województwach spadek liczby turystów przekroczył 70 proc.

Źródło: KRN.pl | 2021-01-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianękamienice na sprzedażdziałki do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat Obornickidomy na wynajem powiat Żarskidomy na sprzedaż gmina Szamocinmieszkania na wynajem gmina Bukowskodomy na sprzedaż w Józefowiedomy na wynajem w Małych Walichnowachdomy na wynajem w Brusinach

Deweloperzy

);