Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Turbiny wodne wracają do łask

2008-08-05

Turbiny wodne wracają do łask

W połowie sierpnia do sieci energetycznej popłynie prąd z nowej elektrowni wodnej na rzece Bóbr.

W połowie sierpnia do sieci energetycznej popłynie prąd z nowej elektrowni wodnej na rzece Bóbr – donosi „Gazeta Wrocławska”.

Inwestycję, zlokalizowaną przy popularnym szlaku spacerowym z Jeleniej Góry na Perłę Zachodu, realizuje spółka Jeleniogórskie Elektrownie Wodne. Prace rozpoczęto w miejscu, gdzie do 1945 roku istniała siłownia napędzana wodą. Zaczęto ją odbudowywać dopiero trzy lata temu. Nowa elektrownia o nazwie Bobrowice IV będzie miała moc jednego megawata. Kosztowała kilkanaście milionów złotych – czytamy w dzienniku. Jeleniogórskie Elektrownie Wodne to potentat rynku energii ze źródeł odnawialnych w południowo-zachodniej Polsce. Zarządza 28 elektrowniami na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Ale wśród inwestorów są też dużo mniejsze firmy.

Paweł Wilk, wiceprezes spółki Ecoland, która od 10 lat jest właścicielem malutkiej, 250-kilowatowej elektrowni w Jeleniej Górze twierdzi, że dolnośląskie rzeki mają jeszcze spory niewykorzystany potencjał. Co najmniej kilka elektrowni mogłoby powstać na Bobrze i Kwisie – podaje gazeta. Aby stać się właścicielem elektrowni wodnej, trzeba wydać minimum milion złotych za każde 100 kilowatów, które będzie produkować elektrownia. Zwykle inwestycja zwraca się po 10-20 latach. By zacząć budowę, trzeba jednak być właścicielem działki nad rzeką i przejść skomplikowaną procedurę związaną z ochroną środowiska.

Źródło: „Gazeta Wrocławska” 28.07.2008 | 2008-08-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajem powiat Poznańskilokale użytkowe na wynajem powiat Chojnickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Czarnkówmieszkania na sprzedaż gmina Lubartówmieszkania na wynajem w Wasilewie Szlacheckimmieszkania na sprzedaż w Polanachmieszkania na wynajem w Bezwoli

Deweloperzy

);