Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Świadectwa energetyczne dla budynków

2006-10-16

Świadectwa energetyczne dla budynków

Świadectwa energetyczne – czyli dokumenty mówiące o zużyciu energii przez budynek – nowe domy będą musiały uzyskiwać od stycznia 2008 roku. Stare obiekty wymóg ten będzie obowiązywał od 2009 roku, ale nie w każdej sytuacji.

Świadectwa energetyczne – czyli dokumenty mówiące o zużyciu energii przez budynek – nowe domy będą musiały uzyskiwać od stycznia 2008 roku. Stare obiekty wymóg ten będzie obowiązywał od 2009 roku, ale nie w każdej sytuacji – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

O konieczności wprowadzenia świadectw energetycznych dla budynków mówi unijna dyrektywa z 2003 roku, która w Polsce miała być wprowadzona w życie ponad dziewięć miesięcy temu. Na razie jest gotowy projekt stosownej ustawy. Przepisy mają wejść w życie na początku 2008 roku – informuje dziennik.

– Przepisy zakładają, że każdy kupujący lub wynajmujący budynek lub lokal mieszkalny musi uzyskać informację o jego standardzie energetycznym – wyjaśnia „Rzeczpospolitej” Beata Dąbrowska, rzecznik Ministerstwa Budownictwa. – Ustawa tworzy system oceny energetycznej budynków, na podstawie której audytorzy energetyczni będą sporządzać stosowne świadectwa – dodaje. Jednym słowem – taki dokument będzie mówił o tym, jak drogi w eksploatacji jest dany budynek, co ułatwi decyzję potencjalnym nabywcom. Przyczyni się także do oszczędzania energii.

– Przedmiotem oceny jest całkowite zapotrzebowanie budynku lub lokalu mieszkalnego na energię wykorzystywaną na cele bytowe, czyli na ogrzewanie, ciepłą wodę, klimatyzację, oświetlenie – wylicza dalej Beata Dąbrowska. – Utworzono siedem klas energetycznych, od A do G. Do klasy A będą należały budynki czy lokale mieszkalne najbardziej energooszczędne. Do klasy G zaś te, których użytkowanie wiąże się z największym zapotrzebowaniem na energię, co oznacza wysokie koszty eksploatacji.

Paszporty energetyczne dla budynków mają być ważne przez dziesięć lat. – Jeśli w tym czasie zostaną przeprowadzone roboty budowlane zmieniające standard energetyczny budynku, a których wartość będzie równa lub przekroczy 25 procent jego wartości odtworzeniowej, to inwestor po zakończeniu modernizacji będzie musiał uzyskać nowe świadectwo energetyczne – podkreśla Beata Dąbrowska i dodaje, że jeśli w ciągu dziesięciu lat od wydania świadectwa budynek nie będzie modernizowany, to ważność świadectwa energetycznego będzie przedłużana na kolejne dziesięć lat, ale jego aktualność musi potwierdzić audytor energetyczny.

Więcej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: Aneta Gawrońska, „Rzeczpospolita”, 16.10.2006 | 2006-10-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażlokale użytkowe do kupieniadomy do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Nowodworskidomy na wynajem powiat M. Skierniewicelokale użytkowe na sprzedaż gmina Porąbkamieszkania na wynajem gmina Suchowolamieszkania na sprzedaż w Konopkachdomy na sprzedaż w Popowiedomy na sprzedaż w Agrafinówce

Deweloperzy

);