Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Sprzedaż nieruchomości a egzekucja komornicza

2008-08-22

Sprzedaż nieruchomości a egzekucja komornicza

Rozporządzenie nieruchomością po zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie, a czynności egzekucyjne są ważne zarówno w stosunku do dłużnika, jak i nabywcy. Nabywca zajętej nieruchomości może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika.

Wszczęcie egzekucji to moment, w którym wierzyciel złożył do komornika działającego przy sądzie, w okręgu którego położona jest nieruchomość, odpowiedni wniosek. Po otrzymaniu takiego wniosku komornik wzywa dłużnika do zapłaty długu w terminie dwutygodniowym od doręczenia wezwania, pod rygorem podjęcia czynności zmierzających do sprzedaży nieruchomości, tj. do opisu i oszacowania. Jednocześnie komornik przesyła do właściwego sądu wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji i zawiadamia dłużnika o zajęciu nieruchomości. Rozporządzenie nieruchomością po zajęciu, na przykład jej sprzedaż, nie ma wpływu na dalsze postępowanie, a czynności egzekucyjne są ważne zarówno w stosunku do dłużnika, jak i nabywcy. Nabywca zajętej nieruchomości może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika i korzystać z wszystkich uprawnień przysługujących dłużnikowi. W odróżnieniu od rozporządzenia nieruchomością, obciążenie nieruchomości po jej zajęciu jakimkolwiek ograniczonym prawem rzeczowym, takim jak hipoteka, lub prawem osobistym na przykład służebnością osobistą, jest nieważne – czytamy w „Gazecie Prawnej”.

Nieruchomość ulega sprzedaży przez licytację publiczną. Licytacja nieruchomości odbywa się publicznie pod nadzorem sędziego. Przetarg odbywa się ustnie. W pierwszej licytacji najniższa suma, za którą nieruchomość można nabyć, wynosi trzy czwarte sumy oszacowania. Po zamknięciu przetargu sąd, w osobie sędziego, pod którego nadzorem odbywa się licytacja, wydaje na posiedzeniu jawnym postanowienie o przybiciu na rzecz licytanta, który zaoferował najwyższą cenę. Po uprawomocnieniu się tego postanowienia sąd wydaje decyzję o przysądzeniu własności – tłumaczy dziennik.

Źródło: „Gazeta Prawna” 22.08.2008 r. | 2008-08-22

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy do kupieniakamienice na wynajemdomy na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Kwidzyńskilokale użytkowe na wynajem powiat Tucholskidomy na sprzedaż gmina Kobylindomy na wynajem gmina M. Grudziądzdomy na wynajem w Gawłówkudomy na wynajem w Zasady Nowemieszkania na wynajem w Klęczanach

Deweloperzy