Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Sprawdź gdzie najłatwiej kupić mieszkanie!

Karolina Zając | 2023-08-21

Sprawdź gdzie najłatwiej kupić mieszkanie!
Sprawdź gdzie najłatwiej kupić mieszkanie!

W którym z polskich miast najłatwiej o własne mieszkanie? Gdzie stosunek ceny nieruchomości do wysokości średniej pensji jest najkorzystniejszy? Oto najnowsze dane!

Kluczowy stosunek zarobków do cen nieruchomości

 
Eksperci rynku nieruchomości postanowili sprawdzić, gdzie w Polsce zakup wymarzonego mieszkania jest najbardziej dostępny dla przeciętnego obywatela. W tym celu przeanalizowano sytuację w 10 największych miastach kraju, biorąc pod uwagę cenę metrażu do wysokości zarobków, ofertę nowych lokali oraz metraż, na jaki obecnie można sobie pozwolić, posiłkując się kredytem.
 
Autorzy rankingu są jednogłośni. Najważniejsza nie jest wysokość comiesięcznych wpływów na konto, ale ich stosunek do średnich cen nieruchomości.
 
- Z czerwcowych danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Gdańsk, Warszawa i Katowice. Z kolei najniższe były one w Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Jak się okazuje, wysokie zarobki nie zawsze idą w parze z wysokimi cenami nieruchomości, czego przykładem są Katowice. I na odwrót, np. w Szczecinie, mimo niskich zarobków, w ofercie firm deweloperskich przeważają mieszkania budowane z myślą o zamożnych klientach — wyjaśnia Marek Wielgo.
 

Na czele stawki Katowice, Bydgoszcz i Gdańsk

 
Najlepiej w rankingu wypadły Katowice! 0,87 mkw. - tyle można było kupić w czerwcu 2023 r. w stolicy Górnego Śląska za przeciętne wynagrodzenie brutto. Wysoko uplasowała się również Bydgoszcz, gdzie nadal za mkw. trzeba zapłacić mniej niż 10 tys. zł. Na najmniej pozwolić mogą sobie za to mieszkańcy Warszawy. Tam za średnią pensję można było zakupić zaledwie 0,59 mkw.
 
- Trudno się temu dziwić, bo choć w stolicy najłatwiej jest o dobrze płatną pracę, to ceny nieruchomości mogą przyprawiać o zawrót głowy — tłumaczą analitycy rynku.
 
Jeśli chodzi o największy wybór lokali mieszkaniowych, na czele zestawienia znalazły się Gdańsk i Bydgoszcz. Na 1000 osób przypadały tam bowiem 23 oferty. We Wrocławiu było ich z kolei 22, a w Krakowie 20. Najmniejszym wyborem dysponowali mieszkańcy Szczecina. Na 1000 osób ofert było zaledwie 12.
 
- W Katowicach, Lublinie i Łodzi oferta mieszkań deweloperskich była w czerwcu większa niż przed rokiem — przykładowo w Katowicach aż o 34 proc. Jednak w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie oferta mieszkań deweloperskich wyraźnie się skurczyła przez rok (np. w Krakowie aż o 34 proc.) - dodaje Marek Wielgo.
 

Gdzie kupisz największe mieszkanie za kredyt?

 
Średnio zarabiający singiel w czerwcu 2023 r. za dostępny dla niego obecnie kredyt mógł pozwolić sobie na nieruchomość od 23,5 mkw.(w stolicy kraju)do 34,4 mkw. (w stolicy Górnego Śląska). Sytuacja przeciętnej rodziny z jednym dzieckiem prezentuje się podobnie. Najmniejszy metraż dostępny będzie dla niej w Warszawie. Mowa o 44,7 mkw. W Katowicach kredyt sfinansuje mieszkanie o powierzchni ok. 65,6 mkw.
 
Bydgoszcz też jest dobrym miejscem na taki zakup. Singiel za kredyt nabędzie tu nieruchomość o pow. 30,8 mkw., a rodzina 2 +1 lokal o metrażu 58 mkw.
 

 

Źródło: KRN.pl | 2023-08-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianęinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciagaraże na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Trzebnickidomy na wynajem powiat Sieradzkidomy na wynajem gmina Ostróweklokale użytkowe na sprzedaż gmina Margonindomy na wynajem w Cieszacinie Wielkimdomy na wynajem w Nowym Młyniemieszkania na wynajem w Golczy

Deweloperzy

);