Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Powierzchnia użytkowa mieszkalna – czym jest i jak ją obliczyć?

powierzchnia-uzytkowa-mieszkalna-czym-jest-i-jak-ja-obliczyc
Powierzchnia użytkowa mieszkalna – czym jest i jak ją obliczyć?

Każda osoba kupująca dom lub mieszkanie musi dokonać wyboru jego metrażu. W umowie z deweloperem często pojawia się określenie powierzchni użytkowej mieszkalnej. Co wchodzi w jej skład i czy zawsze jest równa z metrażem całkowitym lokalu? Wyjaśniamy.

Kupując nieruchomość, zwracamy uwagę nie tylko na cenę i lokalizację, ale również na metraż oraz ilość i rozkład pomieszczeń. Z tego względu PUM (powierzchnia użytkowa mieszkalna) jest dla nas ważną wartością. Pozwala nie tylko określić, czy dane mieszkanie spełnia nasze wymogi pod kątem wielkości, ale również oszacować część przyszłych opłat związanych z jego eksploatacją.
 

Czym jest PUM i co wchodzi w jej skład?

 
Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego, PUM to „suma powierzchni wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym, w którym znajduje się tylko jedno mieszkanie, tj. pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek, ubikacji, obudowanej werandy, ganku, garderoby oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom mieszkańców bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania”. W skład powierzchni użytkowej mieszkalnej może więc wchodzić również pomieszczenie zagospodarowane na gabinet, siłownię czy pokój przeznaczony np. pod działalność firmy czy wynajem krótkoterminowy.
 
PUM jest wartością wstępnie określaną w prospekcie informacyjnym dotyczącym danej nieruchomości, a następnie w umowie deweloperskiej. Należy jednak pamiętać, że w przypadku umowy podpisywanej przed rozpoczęciem inwestycji początkowa i końcowa wartość PUM mogą się od siebie nieco różnić. Wymiary zawarte w projekcie są weryfikowane podczas dokładnych pomiarów dokonywanych przed oddaniem nieruchomości nowemu właścicielowi. Ta ostateczna wartość powierzchni użytkowej mieszkalnej podana w metrach kwadratowych umieszczana jest w księdze wieczystej oraz w tzw. zaświadczeniu o samodzielności lokalu.


Co się nie wlicza do powierzchni użytkowej mieszkalnej?

 
PUM stanowi łączną sumę powierzchni wszystkich pomieszczeń należących do lokalu mieszkalnego, jednak z pewnymi wyjątkami. Nie wlicza się do niej m.in.:
 
  • balkonów i tarasów,
  • antresoli,
  • piwnic, komórek lokatorskich, boksów rowerowych,
  • przydomowych ogródków,
  • szaf w zabudowie czy schowków w ścianach,
  • strychów.
 
Osoby, które decydują się na zakup mieszkania z dużym tarasem lub z ogródkiem, muszą więc pamiętać, że ich metraż nie wlicza się do powierzchni użytkowej mieszkania.
 
Właściciele mieszkań na poddaszu powinni natomiast wziąć pod uwagę fakt, że PUM nie zawsze jest wartością równoznaczną z realną powierzchnią użytkową. Duże skosy często powodują, że nieruchomość jest znacznie mniej ustawna, a części powierzchni mierzonej „po podłodze” nie da się wykorzystać ze względu na wysokość.
 

Jakie znaczenie ma PUM dla kupującego?

 
Powierzchnia użytkowa mieszkalna ma znaczenie nie tylko podczas doboru nieruchomości do ilości mieszkańców oraz ich potrzeb. Wartość ta pozwala także na określenie późniejszych kosztów związanych z eksploatacją lokalu. W oparciu o PUM wylicza się m.in. wysokość czynszu spółdzielczego, a także podatek od nieruchomości.
 

Jakie znaczenie ma PUM dla dewelopera?

 
Deweloperzy zdają sobie sprawę, że większość potencjalnych kupców zwraca dużą uwagę na powierzchnię użytkową mieszkalną, traktując ją jako wartość nadrzędną. Część z nich maksymalnie ogranicza więc wielkość balkonów, tarasów czy przynależnych do inwestycji ogródków (lub całkowicie z nich rezygnuje), by powiększyć PUM. Nie zawsze jednak wpływa to na komfort mieszkańców. Gęsta zabudowa powoduje brak prywatności i spokoju.
 
Takie inwestycje często są podyktowane tym, że początkujący deweloper zapewnia sobie w ten sposób możliwie największy zwrot z inwestycji. Jednak dla kupującego nie zawsze jest to atrakcyjne: ciasna zabudowa, w której sąsiedzi „zaglądają” sobie do okien, zdecydowanie obniża komfort mieszkania w takim miejscu – ocenia Łukasz Nikliński, Prezes Zarządu Money Square Investment.

 

Wybierając nieruchomość, warto więc zwracać uwagę na więcej czynników, niż tylko powierzchnię użytkową mieszkalną. 
Źródło: KRN.pl | 2023-05-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

kusyl ⋅ 03-12-2023 | 15:12

byll bardzo interesujacy

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe na wynajemdomy do kupieniamieszkania na zamianęmieszkania na wynajem powiat Gołdapskidomy na wynajem powiat Łęczyckidomy na wynajem gmina M. Koszalinmieszkania na wynajem gmina Liwdomy na wynajem w Jasieńcu Iłżeckim Dolnymmieszkania na sprzedaż w Rudnikachdomy na wynajem w Legbądzie

Deweloperzy

);