Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Sposób na tanie mieszkanie

2006-06-16

Sposób na tanie mieszkanie

Z danych Polskiego Związku Firm Developerskich wynika, że jeszcze w latach dziewięćdziesiątych powstawało ponad 190 tysięcy mieszkań rocznie, natomiast obecnie niewiele ponad 100 tysięcy. Nadal nie ma uchwalonych planów zagospodarowania przestrzennego dla ponad 80 procent terenów w Warszawie.

W najbliższych latach może nastąpić krach i załamanie budownictwa mieszkaniowego w Warszawie, bo lokale w stolicy będą tak drogie, że niewiele osób będzie stać na ich kupno – czytamy w „Gazecie Prawnej”. Sytuacja na polskim rynku nieruchomości pogarsza się z roku na rok. Ceny mieszkań gwałtownie rosną, natomiast obniżają się dochody ludności. Sprawia to, że mieszkania są dostępne dla niewielkiej grupy osób. Dodatkowo wznoszonych jest coraz mniej osiedli. Z danych Polskiego Związku Firm Developerskich wynika, że jeszcze w latach dziewięćdziesiątych powstawało ponad 190 tysięcy mieszkań rocznie, natomiast obecnie niewiele ponad 100 tysięcy. Nadal nie ma uchwalonych planów zagospodarowania przestrzennego dla ponad 80 procent terenów w Warszawie.

Zdaniem specjalistów od rynku nieruchomości pierwszą i najważniejszą rzeczą jest nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym. Miałaby ona polegać na zobowiązaniu gmin przez ustawodawcę do uchwalenia planów dla podległego im obszaru w ciągu 3 lat i wprowadzeniu rozwiązań zapewniających wykonanie tego obowiązku. W okresie przejściowym decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego wydawane byłyby w oparciu o studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Kolejnym czynnikiem jest nadal niewyjaśniona sprawa stawki podatku VAT, a to w zasadzie jeden podpis ministra finansów, który uruchomiłby całą procedurę legislacyjną. Potrzebne jest też nowe prawo budowlane.

Deweloperzy skarżą się na ogromne trudności przy otrzymaniu kredytów bankowych. Dlatego proponują utworzenie funduszu gwarancji kredytowych, które pozwoliłoby bankom na większe zaangażowanie w finansowanie inwestycji. W rozwiązaniu trudnej sytuacji mieszkaniowej mogłoby pomóc także inwestowanie w budownictwo czynszowe.

Źródło: „Gazeta Prawna” 13.06.2006 | 2006-06-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania do kupieniakamienice na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Łowickimieszkania na wynajem powiat M. Świętochłowicedomy na wynajem gmina Zaniemyśldomy na sprzedaż gmina Bierzwnikdomy na sprzedaż w Fiałkachmieszkania na wynajem w Płęsachdomy na sprzedaż w Marianowie

Deweloperzy

);