Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Sposób na atrakcyjne grunty

2006-08-30

Sposób na atrakcyjne grunty

Stare zabytkowe kamienice w centrum Warszawy stały się w ostatnich latach łakomym kąskiem dla zagranicznych i krajowych inwestorów. Jak podaje "Gazeta Prawna", tylko w ubiegłym roku liczba transakcji zwiększyła się o 100 proc.

Stare zabytkowe kamienice w centrum Warszawy stały się w ostatnich latach łakomym kąskiem dla zagranicznych i krajowych inwestorów. Jak podaje "Gazeta Prawna", tylko w ubiegłym roku liczba transakcji zwiększyła się o 100 proc.

Zainteresowani kupnem zniszczonych i bardzo zaniedbanych kamienic są głównie prywatni inwestorzy. Są to zarówno firmy zagraniczne, jak i polskie powiązane z kapitałem zagranicznym. Ponad 30% nabywców to firmy deweloperskie, które po wyremontowaniu zabytków tworzą w nich atrakcyjne biura czy lokale handlowo-usługowe.

Tak duże zainteresowanie jest wynikiem braku planów zagospodarowania przestrzennego w centrum miasta. Spowodowało to spadek zainteresowania samymi gruntami, ponieważ realizacja jakiejkolwiek inwestycji jest w ten sposób znacznie utrudniona. Firmy wolą więc kupować wiekowe kamienice. Ma to także znaczący wpływ na ceny gruntów, które w ostatnich latach spadły o 30-40 procent, natomiast cena metra kwadratowego terenu zabudowanego zwiększyła się o kilkanaście procent.

Kupno starej kamienicy jest także sposobem na spory zysk. Zakup nieruchomości, a następnie jej wyremontowanie powoduje, że na warszawskim rynku nieruchomości jej wartość wzrasta nawet o kilkanaście procent i rośnie z roku na rok.

Ważne jest jednak, czy kamienica znajduje się na liście obiektów chronionych przez konserwatora zabytków. W takim wypadku jest ona tańsza o 40, a nawet o 50%. Konserwator zabytków może bowiem przedłużać realizację inwestycji, a także znacznie podwyższać jej koszt, zwłaszcza jeżeli chodzi o remonty kapitalne. Dużym problemem dla przyszłych właścicieli budynków są także lokatorzy w nich zamieszkujący.

Źródło: "Gazeta Prawna", 22.08.2006 | 2006-08-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na zamianęinne nieruchomości na wynajemmieszkania na wynajemmieszkania na sprzedaż powiat Lubińskilokale użytkowe na wynajem powiat Brodnickidomy na sprzedaż gmina Białamieszkania na wynajem gmina Trawnikimieszkania na wynajem w Józefowiedomy na sprzedaż w Harkawiczedomy na sprzedaż w Żylinach

Deweloperzy

);