Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Sejm przyjął nową ustawę deweloperską

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-05-24

Sejm przyjął nową ustawę deweloperską
Nowa ustawa deweloperska to nowe obowiązki dla deweloperów.

W ramach przepisu powstał Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Ustawa deweloperska ma na celu także podniesienie poziomu ochrony kupujących mieszkania z rynku pierwotnego.

Przyjęte w czwartek regulacje zawierają przepisy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa została przygotowana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Teraz czeka na podpis Prezydenta.

Nowa ustawa deweloperska to nowe obowiązki dla deweloperów. Ustawa określa obowiązkowe elementy, które powinny znaleźć się w umowie rezerwacyjnej, a także maksymalną wysokość zadatku, który potencjalni nabywcy mieszkań wpłacają podczas rezerwacji – ma on wynieść nie więcej niż 1 proc. wartości lokalu. Wpłacone środki mają trafić na mieszkaniowy rachunek powierniczy i w przypadku zawarcia przez dewelopera umowy kupna-sprzedaży zarezerwowanego lokalu z innym klientem zostaną zwrócone w podwójnej wysokości. Gdyby natomiast klient nie otrzymał kredytu, odzyska całość pieniędzy. Jednak jeśli sam zrezygnuje z zakupu nieruchomości – wpłacone środki przepadają na rzecz dewelopera.

Ustawa deweloperska obejmuje zapisy dot. DFG

­– Dotychczasowe przepisy nie zapewniały klientom deweloperów odpowiedniej ochrony prawnej, a także finansowej. Nowa ustawa doprowadzi do tego, że polskie rodziny decydujące się na zakup mieszkania lub domu od dewelopera nie będą musiały obawiać się utraty powierzanych przedsiębiorcy pieniędzy. Temu służy także utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego w kryzysowych sytuacjach, takich jak upadłość firmy deweloperskiej lub banku, nabywcy mieszkań otrzymają zwrot wpłaconych środków – zaznaczył Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Obecnie wpłaty klientów trafiają na zamknięte lub otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze. W przypadku tych pierwszych przedsiębiorca otrzymuje wypłatę zgromadzonych przez bank środków dopiero po przeniesieniu własności mieszkania lub domu na nabywcę. Jednak ok. 90 proc. MRP to rachunki otwarte, z których wypłaty są dokonywane stopniowo. Takie rozwiązanie oznacza jednak dla klienta ryzyko straty w sytuacji, gdy firma ogłosi upadłość lub z jakiegoś powodu przerwie budowę.

Ochronę pieniędzy klienta ma stanowić więc właśnie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Środki na nim zgromadzone będą uruchamiane m.in. w przypadku decyzji klienta o odstąpieniu od umowy z powodów określonych w ustawie, jak np. nieusunięcie w terminie istotnej wady ujętej w protokole odbioru lub potwierdzonej przez rzeczoznawcę budowlanego. Ponadto przepisy przewidują wypłatę w przypadku upadłości dewelopera lub banku (jeśli środki z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nie będą wystarczające).

Zabezpieczenie przed wpisem do hipoteki

Jeśli na danej nieruchomości ustanowiona została hipoteka (np. na rzecz banku kredytującego dewelopera), obowiązkiem inwestora będzie uzyskanie zgody wierzyciela na to, by klient po wpłaceniu pełnej ceny dostał mieszkanie z czystą hipoteką. Ma stanowić ona załącznik do umowy deweloperskiej. Teraz nie jest to obowiązkowe, co w przypadku upadłości dewelopera oznacza pierwszeństwo dla banku w zaspokajaniu roszczeń. Dzięki nowym przepisom ustawy deweloperskiej nabywca ma albo otrzymać mieszkanie bez obciążeń hipotecznych, albo uzyskać pierwszeństwo w zaspokojeniu swoich roszczeń.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-05-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na wynajemgaraże na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat Jaworskidomy na sprzedaż powiat Sulęcińskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Raciążeklokale użytkowe na wynajem gmina Sadownedomy na wynajem w Wojnowicachdomy na sprzedaż w Hutamieszkania na sprzedaż w Łążynku

Deweloperzy

);