Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny coraz bliżej

Anna Sadkowska-Rojek | 2021-02-18

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny coraz bliżej

Rząd przyjął projekt ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Złożony przez prezesa UOKiK projekt ma na celu ochronę nabywców mieszkań.

Czy Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zmniejszy ryzyko przy zakupie mieszkania?

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym ma przede wszystkim chronić inwestorów przed utratą środków finansowych wpłaconych na mieszkaniowe rachunki powiernicze. Obecne przepisy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nie gwarantują bowiem nabywcom skutecznej ochrony na wypadek upadłości firmy deweloperskiej. Proponowane zmiany zapewnią więc inwestorom zabezpieczenie przy zakupie tzw. „dziury w ziemi” i utraty wszystkich oszczędności przeznaczonych na zakup nieruchomości.

Jak DFG wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Fundusz mają zasilać składki wpływające od deweloperów. Zgodnie ze złożonym przez prezesa UOKiK projektem mają to być kwoty w wysokości 0,2 w przypadku otwartego, a 2 proc. w przypadku zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego. To jednak niesie ryzyko wzrostu cen mieszkań, w których deweloperzy będą zawierać również wartość zapowiedzianych składek oraz cenę prowadzenia ewidencji rozliczeń tych składek. Zgodnie z przedstawionym projektem gwarancja z DFG uruchamiana będzie – w przypadku otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego – w sytuacji, gdy deweloper ogłosiłby upadłość lub klient zdecydowałby się odstąpić od umowy z uwagi na niewypełnianie przed dewelopera jego obowiązków oraz – w przypadku otwartych oraz zamkniętych mieszkaniowych rachunków powierniczych – w sytuacji ogłoszenia upadłości przez bank.

Projekt precyzuje również procedurę odbioru mieszkań i tym samym zapewnia nabywcom możliwość odmowy odbioru nieruchomości z uwagi na istotne wady mieszkania. Deweloper będzie zobowiązany do usunięcia wad w wyznaczonym terminie, a w przypadku poślizgów – będzie ponosił konsekwencje. Wręczenie prospektu informacyjnego, obecnie wydawanego nabywcy na jego żądanie, stanie się od momentu wejścia w życie ustawy obowiązkiem dewelopera.

Ustawa wejdzie w życie 12 miesięcy po jej ogłoszeniu. 

Źródło: KRN.pl | 2021-02-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


4.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianęhale i magazyny do kupieniakamienice na zamianęlokale użytkowe na sprzedaż powiat Słupeckidomy na sprzedaż powiat Żagańskidomy na wynajem gmina Prószkówmieszkania na sprzedaż gmina Iłowo-Osadadomy na wynajem w Popowie Borowymdomy na wynajem w Bobrówcedomy na wynajem w Małęczynie

Deweloperzy

);