Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rząd chce zbierać dane o czynszach

2006-09-11

Rząd chce zbierać dane o czynszach

Ministerstwo Budownictwa proponuje stworzenie tzw. lustra czynszowego. Chodzi o system monitorowania czynszów w poszczególnych gminach. Problem jednak w tym, kto miałby im dostarczać tego typu dane.

Ministerstwo Budownictwa proponuje stworzenie tzw. lustra czynszowego. Chodzi o system monitorowania czynszów w poszczególnych gminach. Problem jednak w tym, kto miałby im dostarczać tego typu dane – informuje „Gazeta Wyborcza”.

W projekcie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami resort proponuje, by robili to pośrednicy w obrocie nieruchomościami (bo mają wgląd do umów) oraz zarządcy nieruchomości (zarządzający czynszówkami). Pośrednik bądź zarządca, który nie wypełniałby tego obowiązku, „podlegałby odpowiedzialności zawodowej". Innymi słowy, musiałby się liczyć w najlepszym razie z upomnieniem bądź naganą, a w najgorszym – z zawieszeniem bądź nawet pozbawieniem licencji zawodowej!

– Pośrednicy nie zawsze uczestniczą w finalizacji transakcji. Dlatego też mają oni ograniczony dostęp do faktycznych cen. A podawanie w raportach ofertowych stawek czynszu nie ma najmniejszego sensu – twierdzi rozmówca Gazety Tomasz Błeszyński, który jest doradcą w sprawach dotyczących rynku nieruchomości.

Według Wiceprezydenta Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości Janusza Schmidta zbieraniem danych o czynszach powinny zajmować się urzędy skarbowe. – Te nie mają takich informacji – mówi Gazecie wiceminister budownictwa Piotr Styczeń. Jednak nawet gdyby je miały, byłoby ich raczej niewiele. – Prawdopodobnie nawet 80 proc. mieszkań jest wynajmowanych na czarno – przyznaje Schmidt.

W tej sytuacji – jak pisze „gazeta Wyborcza” – "lustro czynszowe" pokazywałoby czynsze głównie w kamienicach należących do gmin i skarbu państwa oraz prywatnych właścicieli, którzy mają u siebie tzw. lokatorów kwaterunkowych. Zgodnie z projektem gminy będą też mogły korzystać z danych przekazywanych przez lokatorów, właścicieli oraz zrzeszające ich organizacje. Zestawienia stawek mają być co rok publikowane w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Więcej w "Gazecie Wyborczej".

Źródło: Marek Wielgo, „Gazeta Wyborcza”, 7.09.2006 | 2006-09-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na zamianędomy na sprzedażkamienice poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Mogileńskimieszkania na wynajem powiat Nowotomyskimieszkania na sprzedaż gmina Ożarowicedomy na sprzedaż gmina Kruszwicadomy na wynajem w Kruszewiedomy na wynajem w Wiewiórkachdomy na sprzedaż w Nartach

Deweloperzy

);