Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Wiadomości Wiadomości

Rozwój fotowoltaiki w Polsce – jesteśmy na 5 miejscu w Unii

Anna Panikowska-Filipek | 2020-01-24

Rozwój fotowoltaiki w Polsce – jesteśmy na 5 miejscu w Unii
Polska znajduje się w czołówce państw UE pod względem rozwoju fotowoltaiki.

W 2019 r. nastąpił szybki rozwój fotowoltaiki, spowodowany m.in. dotacjami płynącymi z programów rządowych oraz obniżeniem stawki VAT.

Fotowoltaika należy do jednego z najszybciej rozwijających się sektorów odnawialnych źródeł energii na całym świecie. Z danych Polskich Sieci Energetycznych wynika, że tempo rocznego przyrostu nowych mocy w naszym kraju wynosi 150 proc. Natomiast Instytut Energii Odnawialnej zapowiada, że jej popularność w 2020 r. będzie rosła i – jak można przeczytać w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019 r. – prawdopodobnie stanie się naszą drugą główną mocą.

Znaczący wzrost instalacji fotowoltaicznych został zauważony przez Unię Europejską. Według raportu „SolarPower Europe” Polska znalazła się na 5 miejscu, plasując się za Hiszpanią, Niemcami, Holandią oraz Francją.

Prezes zarządu spółki ML System, oferującej innowacyjne, zintegrowane z budownictwem rozwiązania fotowoltaiczne Dawid Cycoń podsumowuje to słowami: Na tle rynków światowych Polska jest w środku stawki pod względem mocy zainstalowanych w fotowoltaice. Jednak w ostatnim czasie program Mój Prąd i inne systemy wsparcia, projekty parasolowe, projekty wsparcia w ramach regionalnych programów operacyjnych powodują, że szybko nadrabiamy dystans do krajów wysoko rozwiniętych.


Intensywny rozwój tego sektora możliwy był dzięki dotacjom płynącym z regionalnych programów operacyjnych, w ramach których powstawały instalacje na domowe, a także obejmujące budynki samorządowe i biznesowe. Wzrost zainteresowania prądem pozyskiwanym z promieni słonecznych w dużej mierze wiąże się również z istnieniem programów rządowych Energia Plus, Mój Prąd i Czyste Powietrze oraz obniżeniem stawki podatku VAT na instalacje montowane na powierzchniach budynku innych niż dach. Do tej pory wynosiła ona 23 proc. (podczas gdy fotowoltaika umieszczona na dachu była objęta 8-procentową stawką VAT), obecnie została ona ujednolicona i obniżona do 8 proc. bez względu na miejsce instalacji. Zmiany weszły w życie w listopadzie 2019 r.  

Źródło: KRN.pl | 2020-01-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażdomy poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażdomy na wynajem powiat Głogowskilokale użytkowe na wynajem powiat Siemiatyckilokale użytkowe na sprzedaż gmina Duszniki-Zdrójmieszkania na wynajem gmina Mikołajkimieszkania na wynajem w Braciejówcedomy na sprzedaż w Pałuszycachdomy na wynajem w Borzysławie

Deweloperzy

);